Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Mücver Nasıl Yapılır?

Mücver Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Lezzetinden ödün vermeyen mücver hafif yemek istediğimiz yaz akşamlarının, ara öğünlerin hatta çay saatlerinin bile gözdesidir.

Klasik mücver rendelenmiş kabağın un, yumurta, peynir ve baharatlarla yoğurulması şeklinde hazırlanan, kızgın yağa kaşık kaşık atılarak pişirilen bir tür köftedir. Mücver malzemeleri bunlarla sınırlı değildir, kabak dışında patates, patlıcan, karnabahar, kereviz gibi sebzelerin de mücveri yapılabilir, harca arzu edilen yeşillikler, soğan, sarımsak gibi lezzet vericiler de eklenebilir.

Kızartmanın yüksek kalorisini istemeyen, kızartma sevmeyenler için ise fırında mücver önemli bir alternatiftir. Fırında mücver nasıl yapılır sorusunun cevabını kısaca hatırlayalım.

Kabakların kabukları soyulup rendelenir. Yumurtalar, yağ, tuz ve baharatlar ayrı bir kasede çırpılır. Yeşillikler incecik kıyılır. Mücver malzemeleri bir araya getirilir. Un ve kabartma tozu da ilave edilip iyice yoğurulur. Cam fırın kaplarına yayılarak, muffin kalıpları kullanılarak veya tepsiye yerleştirilmiş yağlı kağıdın üzerine kaşıkla dökülerek fırına alınır.

Önceden 180 dereceye ısıtılmış fırında yaklaşık 30 dakika pişirilir. Tercihe göre baharatlı bir sos eşliğinde ılık veya soğuk servis edilir. Yanına yoğurtlu soslar da çok yakışır.

Mücver yapımı çok kolay gibi görünse bazen kıvamını tutturmakta zorlanırız. Hazırladığınız harcın kıvamı ne çok sulu ne de çok katı olmalıdır. Doğru kıvamı tutturmak için ana malzeme olarak kullandığınız sebzelerin, yani klasik mücverde kabakların su salmaması çok önemlidir. Bu durumun önüne rendelediğiniz kabakları harca katmadan önce elinizle sıkıp olabildiğince sularını alarak geçebilirsiniz. Kullandığınız kabakların sululuk oranına bağlı olarak harca eklediğiniz un miktarını da arttırmalı veya azaltmalısınız.

Mücver hamurunun kıvamını bulması için pişirmeye başlamadan önce 5 dakika dinlendirmeniz de katkı yapacaktır. Şimdi de son birkaç püf noktası:

  • Kullandığınız yağı en aza indirmek için en iyi yöntem fırın tepsisinin üzerinde bir yağlı kağıt kullanmak.
  • Cam bir kap veya muffin kalıpları kullanacaksanız da bunları az zeytinyağıyla ıslattığınız peçeteyle silin.
  • Harcı kalıba ne kadar ince yayarsanız, mücverin pişme süresi o kadar kısalacaktır.
  • Pişirdikten sonra fırından almadan önce mücverlerin üzerine peynir ilave ederek değişik tatlar yakalayabilirsiniz.

Mücver tarzı fırınlanmış köfteleri sevenler için bir başka önerimiz daha var. Lübnan mutfağının en önemli lezzetlerinden falafel tüm ayrıntıları ile gurme tarifler köşemizde.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim