Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Mantar Pişirmenin Püf Noktaları

Mantar Pişirmenin Püf Noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Bitki mi yoksa hayvan mı olduğu bilim insanları tarafından hala tartışılan mantar, ülkemizde orman ve çayırlarda büyüyen pek çok çeşide sahip. Yenilebilir mantarların yapısında nişasta ve selüloz bulunmamasına rağmen protein, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin içeriğe sahip olmaları iyi bir gıda olarak kabul görmelerini sağlıyor.

Neden mantar tüketiriz? 

Mantarlar; B1, B2, B5, B7, C ve D vitaminleri ile birlikte kalsiyum, fosfor, potasyum, demir, bakır,klor, sodyum, çinko, mangan ve brom minerallerini de içerirler. Çok iyi birer folik asit kaynağı olmaları sebebiyle, bu vitaminin yetersizliğinden kaynaklanan anemi hastalığının tedavi sürecinde mantar içeren bir diyet uygulanması önerilir. Kandaki şeker düzeyini düşüren bir etki gösterir, sinir sistemini sakinleştirir.

Ülkemizde en çok tercih edilen mantar çeşitlerinin başında şüphesiz ki kültür mantarı gelmekte. Peki lezzetli, sağlıklı ve kolay bir mantar yemeği pişirmek için izlenecek adımlar neler?

İlk önce temizlik!

Mantarı pişirmeden önce temizlemek sağlığımız açısından oldukça önemli. Bu adımı kolaylaştırmak elinizde. Nasıl mı? Pişireceğiniz mantarı pazardan veya marketten satın alırken seçimine dikkat ederek. Seçtiğiniz mantarlar sert ve hafif olmalı; taze bir kokuya sahip olmalı; ezilmiş, yapışkan ve lekeli bir görünüme sahip olmamalı.

Artık mantarı temizleme aşamasına geçebiliriz. Geçirgen bir yapıya sahip olan mantarı suyla temizlemek yerine siyahlıkların olduğu üst kısımlardaki zarın ucunu küçük bir bıçak yardımıyla kaldırın ve elinizle soyun. Aynı işlemi saplarına da uygulayın. Kalan siyah parçaları hafif nemli bir bezle temizleyin. Yeterli gelmeyen durumlarda ise su ile temizlendikten sonra pişirme işlemine geçmeden önce iyice kuruladığınızdan emin olun.

Mantar pişirirken dikkat edilecekler: 

Birçoğumuz mantarı pişirme aşamasında zorlansa da işin sırrı doğru pişirme yöntemini uygulamakta. Salatalarda çiğ olarak kullanılabilse de çoğu mantar çeşidi için bu kullanım hem mümkün olamıyor hem de üzerinde insan organizmasına zararlı olabilecek birçok mikroparazit içerdiğinden risk taşıyor. Bu parazitler ancak 15 dakikalık pişirme işlemi ile ortadan kayboluyor. Bu noktadan sonra kullanacağınız tencerenin seçimi de toksik etkinin önüne geçmek açısından oldukça önemli. İnox çelik tencere-tavaları veya toprak pişirme kapları tercih edebilirsiniz. Boyutları büyük olan mantarları hafif yağlanmış ızgarada pişirerek sıcak olarak servis edebilirsiniz. Bu hem mantarların kokusunu muhafaza etmenize yardımcı olacaktır hem de içeriğindeki lezzet bileşenlerinin suda değil de yağda çözünebiliyor olmaları sebebiyle lezzetini arttıracaktır. Bilmeniz gereken en önemli detay ise mantarın şapkası ne kadar kalın ise ateşten o kadar uzaklaştırarak pişirmek.

Mantarı pek çok alternatifle değerlendirmek mümkün. Çorbalarda lezzet verici olarak, yemeklerde garnitür ve sos olarak kolaylıkla yararlanabilirsiniz. Rafinera’nın sizin için hazırladığı Mantar soslu tavuk rulo sarma tarifine bir göz atmaya ne dersiniz?

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim