Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Mantar Nasıl Tüketilir?

Mantar Nasıl Tüketilir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Mantar ülkemizde orman ve çayırlarda büyüyen pek çok çeşide sahip. Yenilebilir mantarların yapısında nişasta ve selüloz bulunmazken vitamin ve mineraller açısından da oldukça zengin içeriğe sahip olmaları mantar faydaları arasında ve bu sebeple iyi bir gıda olarak kabul görmelerini sağlıyor.

İçerdikleri B1, B2, B5, B7, C ve D vitaminleri ile birlikte kalsiyum, fosfor, potasyum, demir, bakır, klor, sodyum, çinko, mangan ve brom minerallerini mantarın faydaları arasında. Çok iyi birer folik asit kaynağı olmaları sebebiyle, bu vitaminin yetersizliğinden kaynaklanan anemi hastalığının tedavi sürecinde mantar içeren bir diyet uygulanması önerilir. Mantar ayroca kandaki şeker düzeyini düşüren bir etki gösterir, sinir sistemini sakinleştirir.

Ülkemizde en çok tercih edilen mantar çeşitlerinin başında şüphesiz ki kültür mantarı ve istiridye mantarı gelmekte. Peki mantar nasıl pişirilir, lezzetli, sağlıklı ve kolay bir yemek  için izlenecek adımlar nelerdir?

Mantarı temizlemek sağlığımız açısından oldukça önemli. Peki mantar nasıl temizlenir? Geçirgen bir yapıya sahip olan mantarı suyla temizlemek yerine siyahlıkların olduğu üst kısımlardaki zarın ucunu küçük bir bıçak yardımıyla kaldırın ve elinizle soyun. Aynı işlemi saplarına da uygulayın. Kalan siyah parçaları hafif nemli bir bezle temizleyin. Yeterli gelmeyen durumlarda ise su ile temizlendikten sonra pişirme işlemine geçmeden önce iyice kuruladığınızdan emin olun.

Salatalarda çiğ olarak kullanılabilse de çoğu mantar çeşidi için bu kullanım hem mümkün olamıyor hem de üzerinde insan organizmasına zararlı olabilecek birçok mikroparazit içerdiğinden risk taşıyor. Bu parazitler ancak 15 dakikalık pişirme işlemi ile ortadan kayboluyor. Bu noktadan sonra kullanacağınız tencerenin seçimi de toksik etkinin önüne geçmek açısından oldukça önemli. İnox çelik tencere-tavaları veya toprak pişirme kapları tercih edebilirsiniz. 

Pişirme işlemine geçmeden önce mantarları iyice kuruladığınızdan emin olun. Ayrıca mantarları pişirmeden önce 15 dakika haşlamak kararmasını önleyecektir. Bilmeniz gereken en önemli detay ise mantarın şapkası ne kadar kalın ise ateşten o kadar uzaklaştırarak pişirmek.

Boyutları büyük olan mantarları hafif yağlanmış ızgarada pişirerek sıcak olarak servis edebilirsiniz. Bu hem mantarların kokusunu muhafaza etmenize yardımcı olacaktır hem de içeriğindeki lezzet bileşenlerinin suda değil de yağda çözünüyor olmaları sebebiyle lezzetini arttıracaktır. 

Mantarı pek çok alternatifle değerlendirmek mümkün. Çorbalarda lezzet verici olarak, yemeklerde garnitür ve sos olarak ya da doğrudan mantar sote olarak yararlanabilirsiniz. Rafinera’nın sizin için hazırladığı mantar soslu tavuk rulo sarma tarifine bir göz atmaya ne dersiniz?

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim