Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

lokum gibi et pişirmenin sırları

lokum gibi et pişirmenin sırları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Et pişirmeyle ilgili doğru birçok yanlışı düzeltmenin tam zamanı! Rafinera lokum gibi et pişirmenin sırlarını sizinle paylaşıyor. 

Etin daha lezzetli olması ve aromasının artması için ilk şart kaliteli et seçmek ve kullanmadan önce eti bir süre dinlendirmektir. Vakumlama yoluyla dinlendirme yöntemi evde uygulamaya en uygun olanıdır. Bu yöntemle etler en fazla 4-5 gün buzdolabında dinlendikten sonra kullanılmalıdır. Etin çabuk bozulmaması için vakumlamadan hemen önce için bazı işlemlerin yapılması gerekir:

  • Etin içerisine deniz tuzu katılır. (Günlük kullandığınız tuzu da tercih edebilirsiniz ama deniz tuzu daha iyi olur.)
  • Etin üzerine çıkacak şekilde sızma zeytinyağı dökülür. Sızma zeytinyağının vakumlama kullanılmasının özel bir sebebi vardır. Sızma zeytinyağı dolaba koyduğunuzda donar ve etin havayla temasını tamamen keser. Havayla teması kesilen et de bozulmadan dinlenmeye devam eder.

Etin yeterince dinlendiğini yumuşaklığından kolayca anlayabilirsiniz. Dinlenen et her zaman daha yumuşak ve lezzetli olur. Etin lezzetini ve yumuşaklığını arttırmak için tek silahınız dinlendirmek değil tabi ki. Etin soslu ve daha da yumuşak olmasını istiyorsanız, eti dinlendirdikten sonra marine de etmeniz gerekir. Marinasyonun sırları da bir başka blog yazımızda saklı : )

Peki et nasıl pişirilmelidir? Özellikle marine edilmemiş etlerin, mesela bonfile etin her yerinin eşit derecede pişmesi için, etin yüzeylerinin ısı ile temasından önce kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Bu yüzden eti üzerinde kağıt havlu olan bir tabağa koyup tuzlayın ve nemini bırakması için bekleyin.

Marine edilmiş etleri ise ızgara ateşinde pişirmek en doğru seçim olacaktır. Izgaranız yoksa yüksek ateşte ısınmış demir döküm tavalar bu konuda imdadımıza yetişir. Döküm tavaların tercih edilme sebebi çok yüksek ısıya ulaşıp bu ısıyı uzun süre korumalarıdır. Unutmayın, et yavaş piştiği zaman suyunu salar; suyunu kaybeden et lezzetini de kaybeder. Bu sebeple etin hızlı ve yüksek ateşte pişmesi ete lezzet katacaktır.

Eti pişirirken önce bir yüzünü, sonra diğer yüzünü pişirmelisiniz. Ayrıca pişen etleri tüketmeden önce 3-4 dakika oda sıcaklığında bekletmek etin lokum gibi bir kıvama kavuşmasına yardımcı olur.

Peki etin piştiğini nasıl anlarız? Pişmiş etin sırrı damak tadınıza göre, onu ne zaman ateşten alacağınızla ilgili bir durumdur.

  • Eğer ızgara etini az pişmiş seviyorsanız pişirme süreniz kısa olmalıdır. Maşanızla dokunduğunuzda et hala yumuşaksa az pişmiş demektir. Eğer maşanızla dokunduğunuzda et elastik bir dokuda ise de orta pişmiş demektir.
  • Et iyice sıkılaşıncaya kadar pişirirseniz de çok pişmiş etiniz hazır demektir.

Etin yanına yapacağınız lezzetli bir zeytinyağlı ile tabağınızı zenginleştirebilirsiniz. Rafinera mutfağının favorilerinden zeytinyağlı taze fasulye tarifi sofralarınıza renk katacak!

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim