pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Lezzetli Sote Nasıl Yapılır?

Lezzetli Sote Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sote Nedir?

Sote, ince ve küçük olarak doğradığımız yiyeceklerin hızlı ve etkili şekilde pişirilmesi için hepimizin kullandığı kolay ve pratik bir pişirme yöntemidir.

Sebzelerle, etlerle ve çeşitli soslarla tatlandırdığımız sote yöntemi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıklıkla kullandığımız bir yöntem. Lezziz tavuklu, etli, sebzeli soteler hem bizlerin hem de ailemizdeki herkesin gözdesi. Hele sosunu biraz sulu tutarsak tam bir ekmek banma kıvamında :) Aman ekmek dediysek banmayalım ya da tam tahıllı ekmekleri tercih edelim. Bu konuda hamurlu ürünlerin besin değerlerini detaylıca incelemek isterseniz Ne Ne Kadar Kaç Kalori sayfamıza göz atabilirsiniz.

Hepimizin aklında sote deyince şekillenen şeyler vardır ama doğru ve kolay bir sote yemeği pişirmenin de önemli ip uçları var. Sizin için Rafinera mutfağından derlediğimiz sote hazırlama ve pişirme yöntemlerine dair bilgileri paylaşıyoruz.

Lezzetli sote hazırlama ve pişirme yöntemleri:

  • Tavanıza birazcık yağ ile yapışmayı engelleyebilirsiniz ancak yapışma yapmayan bir tava kullanıyorsanız yağ ilave eklemenize gerek yoktur.
  • Sotenizi sürekli karıştırılarak yiyeceklerde besinin öz suyunun dışarı çıkması engellenmiş ve besin öğelerinin muhafaza edilmesini sağlanmış olursunuz.
  • Özellikle etli sotelerde etlerin taze ve sinirlerinin alınmış olması gerekmektedir.
  • Etli sotelerinizde lezzeti kaybetmemek için üzerinden su geçirerek bir süzgeç yardımı ile kanını akıtabilirsiniz. Ve kağıt havlu ile kurulamalısınız.
  • Sotenize domateslerini ekleyene kadar yüksek ateşte malzemelerini sotelemelisiniz..

  • Etinizi küp olarak doğradıysanız diğer tüm malzemeleri de küp olarak doğramalısınız yani etlerinizi nasıl doğradıysanız hepsi o şekilde olmalıdır.
  • Damak tadınıza göre kullanacağınız baharatlar da oldukça lezzetli bir sote yemeği yapmanıza yardımcı olacaktır.

Rafinera mutfağından gurme bir tarif olan tavuklu hünkarbeğendi tarifimizdeki et kısmını siz de soteleyerek pişirerek bu lezzetli tarifi yapabilirsiniz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim