Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Lahana turpgiller familyasına ait bir bitki olup B, E, C vitaminleri, demir, kalsiyum ve magnezyum mineralleri bakımından oldukça zengindir. Sağlığımıza faydaları ve lezzeti ile lahana mutfağımızda çorbasından sarmasına veya mücverine kadar birçok şekilde kullanılır.

Lahananın en yaygın kullanım şekillerinden biri de kuşkusuz turşusudur. Lahana turşusu evinizdeki imkanlarla kolayca hazırlayabileceğiniz ve yıl boyu keyifle tüketebileceğiniz bir lezzettir. Şimdi lahana turşusu yapılışı için bilmeniz gerekenlerin üzerinden geçelim:

Önce lahananın dış yapraklarını ayıklayıp keskin bir bıçak yardımıyla dört dilime bölün. Ortasındaki kök kısmını kesip atın. Kalan sert ve sık yaprakları dilediğiniz büyüklükte doğrayın. Sert kısımlarını ne kadar küçültürseniz turşu o kadar çabuk hazır hale gelecektir. Lahana turşusu yapımına geçmeden kestiğiniz parçaları bol suda yıkayın ve iyice süzün. Turşunun olgunlaşma sürecini kısaltmak için doğradığınız lahanaları bu aşamada kaynar suda 5 dakika haşlayabilirsiniz.

Damak zevkinize uygun olarak turşunuza lahana dışında havuç veya kapya biber de katabilirsiniz. Lahana turşusu tarifinin vazgeçilmezlerinden olan sarımsak da sizi pişman etmeyecektir. Sarımsakları kabuklarını soyduktan sonra yine tercihinize göre bütün olarak veya doğrayarak kullanabilirsiniz.

Hazırlıklar tamamlanınca malzemeleri sıkıca kavanoza yerleştirin, en son sirkeli suyu ekleyin ve kapağını sıkıca kapatın. Gelelim turşunuzu kurarken dikkat etmeniz gereken detaylara:

  • Lahanaları kavanoza koymadan kaya tuzu ve sirke ile bir süre ovmalısınız. Orta boy bir lahana için iki yemek kaşığı kaya tuzu ve bir çay bardağı elma sirkesi yeterlidir.
  • Kullanacağınız kavanoz cam olmalıdır. Malzemeleri yerleştirmeden önce de mutlaka kaynar su ile iyice temizlemelisiniz.
  • Malzemeleri kavanoza dizerken aralarında boşluk bırakmamaya çaba göstermelisiniz.
  • Kullanacağınız suyun kireçsiz, klorsuz ve dinlenmiş olması turşunuzun lezzetini arttırır.

Turşunuzu güneş görmeyen serin bir yerde muhafaza etmeli, ara ara kontrol ederek malzemelerin sağlamlığını gözden geçirmelisiniz. İki haftalık bir süre sonunda hazır olacaktır. Turşunuzu kavanozunu açtıktan sonra buzdolabında saklamak koşulu ile üç aya kadar tüketebilirsiniz.

Lahana turşusu nasıl yapılır sorusunun cevabını paylaştıktan sonra kornişon turşu severler için de önerilerimiz var! Kornişon turşu nasıl yapılır sorusunun cevabı da bir diğer blog yazımızda!

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim