Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kuzu göbeği mantarının faydaları

Kuzu göbeği mantarının faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim
Kuzu göbeği mantarı, bahar aylarında ortaya çıkan, besin değeri ve sağlığa faydalarıyla oldukça dikkat çeken bir mantar türüdür. Diğer adıyla Morchella Esculenta olan bu mantar morchellaceae familyasından gelir. Az bulunur ve çok lezzetli bir bitki olması sebebiyle değerli ve yüksek fiyatlıdır. Bazı bölgelerimizde her yıl mayıs ve haziran aylarında toplanabilen kuzu göbeği birçok sağlık sorunu üzerinde de etkili bir mantardır. 
 
Kuzu göbeği mantarının faydaları nelerdir?
 
Göbek mantarı olarak da anılan bu mantar çok zengin bir besin kaynağıdır; içeriğinde B1, B2 ve C vitaminlerin yanı sıra yüksek miktarda kalsiyum, sodyum, çinko ve potasyum bulundurur. Daha da önemlisi 1 adet kuzu göbeği mantarı 1 kilo etin taşıdığı proteine eşit miktarda protein içerir. 
 
Zihin açan bir ürün olan bu mantar besin değerinin yanı sıra bağışıklık sistemi üzerinde de güçlendirici bir etkiye sahiptir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde de vücudunuzun tüm zararlı mikroorganizmalara karşı korumasını destekler.
 
Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi hastalığı vücutta demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Kansızlık uzun süreli devam etmesi halinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kuzu göbeği mantarı herhangi bir alerjinin söz konusu olmadığı durumlarda kansızlık tedavisinde de kullanılır, sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilir.  
Kuzu göbeği mantarının içeriğinde yer alan niosin ve selenyum maddeleri özellikle prostat kanserine karşı olumlu bir etkiye sahiptir.
 
Kan şekerini dengelemek ve buna bağlı gelişen sağlık sorunlarından etkilenmemek için sık sık kuzu göbeği tüketimi tavsiye edilir.
 
Kuzu göbeği mantarının faydaları arasında karaciğer ve kalp hastalıklarına karşı geliştirdiği koruma etkisi de yer alır. Karaciğer ve kalp sağlığını korur, karaciğer enzimlerinin yenilenmesini sağlar.
 
B2 vitamini eksikliğinde gözlerde katarakt, glokom gibi sağlık sorunları gözlenebilir. İçeriğinde bol miktarda B2 vitamini barındıran bu değerli mantar ile göz hastalıklarından da korunabilirsiniz.
 
Kuzu göbeği mantarı dahil tüm mantarların besleyici özelliklerinden tam olarak faydalanmak için öncelikle nasıl pişirmeniz gerektiğini mantar pişirmenin püf noktaları blog yazımızdan öğrenin!

 

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim