Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kuşkonmaz Pişirme Teknikleri

Kuşkonmaz Pişirme Teknikleri
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

KUŞKONMAZ PİŞİRME TEKNİKLERİ

Vitamin, protein ve mineraller açısından zengin ve sağlığa birçok faydası olan kuşkonmaz, Avrupa ülkelerinde oldukça tercih ediliyor. Ülkemizde de, yeni yeni tüketilmeye ve üretilmeye başlanan bu sebze, özellikle taze olarak kullanıldığında sofrada harikalar yaratıyor. İçeriğinde A, B1, B2, B6, C ve K vitaminleri, magnezyum, selenyum, çinko, sodyum, demir mineralleriyle beraber protein de barındıran bu sebzenin, antioksidan özelliği de sağlıklı bir seçim olduğuna dair en büyük kanıt. 

Kuşkonmaz nasıl seçilir?

Kuşkonmazın seçmek pişirmekten daha önemlidir. Yeşil renkteki kuşkonmazların uçları kapalı olmalı ve sıkı olanları seçilmelidir. Kuşkonmazın taze olup olmadığını anlamak için, avucunuzun içine alıp döndürün. Eğer kıtır kıtır bir ses geliyorsa tazedir. Bekletmek zorunda kaldığınız kuşkonmazların uçları solmak üzere ise, soğuk suda beklerek tazelenmelerini sağlayabilirsiniz. Taze kuşkonmaz kullanılacağı zamana kadar mutlaka ıslak tutulmalı ya da buzlukta muhafaza edilmelidir.

Kuşkonmaz nasıl pişer?

Özellikle et ve tavuk yemekleri ile oldukça sık tüketilir. Kahvaltılarınızda, omletlerin içine bu bitkiyi ekleyebilir ve farklı bir lezzet elde edebilirsiniz. Eğer haşlayarak tüketmeyi tercih ederseniz, haşlama süresi 2-3 dakikadır, cinsine göre en fazla 7 dakika haşlanabilir. Kuşkonmaz, bol tuzlu ve kaynar suda haşlanmalıdır. Ardından da, soğuk suda 2 dakika tutmanız yeterli olacaktır. Bu hazırlama tekniklerinin yanı sıra, kuşkonmazı çiğ de tüketebilirsiniz. Ayrıca peynir gibi, damak zevkinize uygun bir alternatifle fırınlayarak da deneyebilirsiniz. Kuşkonmaz Çorbası ise tüm bunların yanında harika bir tüketim alternatifidir.

Haşlanmış ya da fırınlanmış kuşkonmazı, harika bir somon ile tamamlamak isterseniz; ‘Ballı Soya Soslu Somon Dilimleri’ tarifimize buradan ulaşabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun. :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim