Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kuru Domates Nasıl Yapılır, Nasıl Saklanır?

Kuru Domates Nasıl Yapılır, Nasıl Saklanır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sebze ve meyveleri lezzetlerinin en üst seviyede olduğu dönemlerde yani tam mevsimlerinde alıp kurutarak diğer mevsimlerde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Yazın gözde meyvelerinden biri olan ve bolca bulunan domatesi kurutarak kışın; yemeklerinizde, salatalarınızda değerlendirebilirsiniz.

Domatesleri kurutmak için iki yöntem var. Bunların birincisi ve doğal olanı güneşte kurutma, ikincisi ise fırında kurutma. Domatesleri kurutmak için güneş ışığından yararlanmayı yani güneşte kurutmayı tercih ederseniz bunu yılın en sıcak ayında yapmanız çok doğru olacaktır.

Güneşte Domates Nasıl Kurutulur?

Yaz mevsimi ürünü olan domatesler çok sulu ve lezzetlidir. Ancak sulu domatesler kurutma işlemi için pek uygun değildir. Bunun için güneşte kurutmak istediğiniz domateslerin sulu olmamasına, sert ve diri domatesler olmalarına özen gösterin. Salçalık domatesler daha az su içerdiğinden dolayı kurutma için en ideal seçim olacaktır.

 • Seçtiğiniz domatesleri ortadan ikiye bölün ve sulu kısmı yukarıda kalacak şekilde tel bir ızgaraya ya da tepsiye dizin.
 • Domatesleri tel ızgaraya dizerseniz, domates suyunun aşağıya akıp domatesin bozulmadan kurumasını sağlayabilirsiniz. Eğer tel ızgaranız yoksa ve domatesleri tepsiye dizdiyseniz tepsiye dökülen domates sularını muhakkak silmeniz gerekir.
 • Dizdiğiniz domateslerin üzerine bir miktar toz şeker, kaya tuzu veya isteğe göre kekik, fesleğen vb. baharatlar ekleyin.
 • Hijyenik bir kurutma işlemi için ince bir tül ile domateslerin üzerini örtebilirsiniz.
 • Bir haftanın sonunda domatesler kurumuş olacaktır.

Fırında Domates Nasıl Kurutulur?

 • Domatesleri ortadan ikiye bölün ve çekirdekli kısımlarını tuzlayın.
 • Domateslerin üzerine bir miktar toz şeker veya isteğe göre kekik, fesleğen vb. baharatlar da ekleyebilirsiniz. Bu işlem kurutulmuş domateslerin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.
 • Fırının ızgara teline domateslerin kesik kısmı yukarı bakacak şekilde dizin.
 • Kurutma işlemi için fırının sıcaklığını 150 dereceye getirin. Bu sıcaklıkta domatesleri yaklaşık 3 saat pişirin. Ya da yavaş yavaş kurutmak isterseniz fırın sıcaklığını 60 dereceye ayarlayarak yaklaşık 8 ile 10 saatte domatesleri kurutabilirsiniz.
 • Pişirme aşaması boyunca domateslerinizi ara ara kontrol edin. Bazı domates parçaları daha önce kuruyabilirken etli domatesler daha geç kuruyabilir.
 • Erken kuruyan domatesleri fırından daha önce çıkarmanız gerekir.
 • Domatesleri renkleri kararmadan fırından çıkartmayı unutmayın!

Kurutulan Domatesler Nasıl Saklanmalı?

Güneşte ya da fırında kuruttuğunuz domatesleri daha uzun süre saklamak için, kuru ve serin yerde bekletmeniz gerekir. Bunun için ise kurutulmuş domatesleri, ağzı kapalı ve hava almayan bir kavanozda saklamanız çok doğru bir tercih olacaktır.

Bu muhafaza yöntemine alternatif olarak, kurutulmuş domatesleri zeytinyağı içinde, birkaç diş sarımsak ile bir kavanoza yerleştirip, kapağını sıkıca kapatın. Aynı şekilde bu kavanozu da serin bir yerde saklayabilirsiniz.

Yaz domateslerini kışa hazırlamanın diğer bir yolu ise salçasını yapmak. Eğer daha önce hiç salça yapmadıysanız korkmayın! Çünkü ilk kez salça yapacaklar için önerilerimiz var :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim