pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Konserve Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Konserve Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketebilmek için en çok tercih edilen saklama koşullarından biri, kuşkusuz konserve yapımı. Sağlıklı ve lezzetli bir konserve yapmak istiyorsanız, hem konserve yapımının inceliklerini bilmek hem de konserveyi doğru zamanda kurmak gerekiyor.

Konserve yapımı için en önemli nokta her zaman söylediğimiz gibi ham madde. Sebze ve meyveler tam mevsimde çürüksüz, eziksiz olarak alınırsa konservenizde o kadar lezzetli olur.

Evde Konserve Nasıl Yapılır?

Evde konserve yapabilmeniz için iki basit yöntem var. Biri düdüklü tencere diğeri ise kaynama yöntemi. Bu yöntemleri uygulamadan önce malzemelerin tabii ki bir hazırlık aşaması var:

  • Konserve öncesi hazırlığı her sebze ve meyve için farklıdır. Örneğin sebzeler tuzlu suda haşlanması gerekirken meyveler tatlı suda haşlanır.
  • Kullanacağınız malzemeleri bol suyla iyice yıkayın ve arzu ettiğiniz şekilde doğrayın. Ardından kaynar suda haşlayın.
  • Haşladığınız malzemeleri kavanozlara sıcakken koymaya çalışın. Suyunu da kavanozda iki parmak boşluk kalacak şekilde doldurmaya özen gösterin. Ardından kapakları sıkıca kapatın.

Düdüklü Tencere Yöntemi

Konservede en önemli faktör ısıdır ve gerekli ısı seviyesi basınçlı yani düdüklü tencerede çok kolay sağlanabilir.

Düdüklü tencerenin altına bir nihale koyun ve kavanozları düdüklü tencereye ters bir şekilde yerleştirin. Kaynama esnasında kavanozların birbirine vurup çatlamaması için aralarına bez koyun ve kaynatın. Kaynadıktan sonra 10 dakika daha kaynatmaya devam edin. Bu işlemin sonunda kapaklar içe doğru bombelenmelidir. Son olarak kaynayan kavanozları bir mutfak havlusunun üzerine çıkarıp soğumaya bırakın.

Kaynama Yöntemi

Kaynatma işleminden sonra kapağını kapattığınız kavanozları mutfak bezinin üzerine ters şekilde koyun. 1 gün boyunca bu şekilde bekletin. Kapakların içe doğru bombelenmesi gerekir, aksi durumda konserve tutmamış demektir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  1. Konserve yapılacak meyve ve sebzelerin taze, olgunlaşmış, yarasız ve çürüksüz olarak seçilmesi konserve yapımında dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir.
  2. Konservede kullanılacak kavanozlar ve kapaklar sıcaklığa ve basınca dayanıklı olmalıdır. Ayrıca tek tek kontrol edilerek; ağızları kırık veya gövdeleri çatlak kavanozlar, kenarları ezilmiş, contasının lastiği kopmuş veya zedelenmiş kapaklar kullanılmamalıdır.
  3. Konserveyi tüketmeden önce kapaklara elle bastırılarak kontrol edilir. Kapak kısmında şişme olan konserveler hava almış demektir ve tüketmemek gerekir. Bu şişmenin önlenmesi için kaynatma işlemi oldukça önemlidir.
  4. Kavanoz ve kapakların sıcak deterjanlı suda fırçalanarak iyice yıkanmasına ve bol su ile durulanmasına dikkat edin. Kavanozları yıkadıktan sonra tekrar kullanılabilirsiniz fakat kapaklarını yenilemenizde fayda var.
  5. Kavanozları hiçbir zaman sebze ya da meyve ile tıka basa doldurmayın. Konservenin dayanma süresini artırmak amacıyla sebzelerde tuzlu su koyabilmek için 1/5′ini, meyvelerde şeker şurubu koyabilmek için 1/4 ünü boş bırakın.
  6. Konservelerin saklama koşulları da bozulmaması ve lezzetini koruması açısından oldukça önemlidir. Serin, kuru ve direkt güneş ışığı almayan bir yerde muhafaza etmeye dikkat edin.
  7. Unutulmaması gereken diğer bir husus ise üstü şişen konservelerin kesinlikle tüketilmemesi gerektiğidir.

Konservelerinizi hazırlamadan önce mevsime uygun beslenme yazımızı okuyabilirsiniz. Ama size küçük bir sır verelim. Rafinera mutfağında sizler için her zaman mevsimine uygun sebze ve meyveler var :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim