Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Konserve nasıl yapılır?

Konserve nasıl yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sebze ve meyveleri her mevsim tüketebilmek için en çok kullanılan yöntem konserve yapımıdır. Bahsettiğimiz ev yapımı konserveler tabii ki; annelerimiz evlerinde yapılan kışlık hazırlıklardan hepimizin aklındadır.

Yaz başı en güzelleri pazardan alınır ve kavanozlarca fasulye konservesi hazırlanır. Yaz sonu en kırmızılarından domates konserve yapımı başlar. Sağlıklı ve lezzetli bir kış mevsimi için gelin konserve nasıl yapılır konusunu birlikte inceleyelim.

Ön hazırlığı için kullanacağınız malzemeleri iyice yıkayın ve dilediğiniz şekilde doğrayın. Sebzeleri tuzlu suda, meyveleri tatlı suda haşlayın. Haşladığınız malzemeleri ve suyunu kavanozlara sıcak şekilde doldurun. Kapaklarını sıkıca kapatın. Sıra kaynatma adımında. Kavanozları suda kaynatabilir veya bir düdüklü tencere kullanabilirsiniz. Konserve yaparken en önemli faktör ısıdır ve gerekli ısı bir düdüklü tencerede çok daha kolay sağlanabilir. 

Düdüklü tencere kullanacaksanız altına bir nihale koyun ve kavanozları içine ters bir şekilde yerleştirin. Kaynama esnasında kavanozların birbirine vurmaması için aralarına bez koyun. Yarısına kadar su doldurup ocağın altını açın, düdüklü tencere fısladıktan sonra 10 dakika daha kaynatın. Kırmızı biber konservesi düdüklü tencerede güzel sonuç verir. Normal tencere kullanacaksanız bu süreyi 1 saate çıkarın. Kavanozları tencereden çıkarın ve tezgaha ters şekilde dizip bekletin.

Bir gün içinde kapakların içe doğru bombelenmesi konservenin tuttuğunu gösterir. Şimdi de dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası:

  • Taze, olgun, yarasız ve çürüksüz meyve sebzeler seçin.
  • Sıcağa ve basınca dayanıklı kavanozlar ve kapaklar kullanın.
  • Kullanmadan önce kavanoz ve kapakların temizliğinden emin olun.
  • Kavanozları tıka basa doldurmayın, en az iki parmak hava boşluğu bırakın.
  • Dayanma süresini artırmak için sebzelerde tuzlu su, meyvelerde şeker şurubu ilave edebilirsiniz.
  • Konservelerinizi serin, kuru ve direkt güneş ışığı almayan bir yerde muhafaza edin.
  • Kullanmadan önce kapaklarını elle bastırıp kontrol edin, kapağında şişme olan konserveleri tüketmeyin.

Mutfaklarımızda kışlık hazırlıklar içinde en çok tercih edilen konserve çeşidi tartışmasız domates konservesidir. Domates konservesi yapımı ve domatese özel detayları da bir başka blog yazımızda inceledik.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim