Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kırmızı Biber Nasıl Közlenir?

Kırmızı Biber Nasıl Közlenir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kışlık yiyecek hazırlıkları sırasında kırmızı bibere yer vermek isterseniz, kullanabileceğiniz en lezzetli yöntem kırmızı biberi közleyerek saklamaktır. Bulunduğu her tarife hem lezzet hem de vitamin kazandıran kırmızı biberi közlemek için 3 farklı yöntem bulunuyor: Mangalda közleme, ocakta közleme ve fırında közleme.Sizde kırmızı biberi sofralarından eksik etmeyenlerdenseniz, gelin kırmızı biber nasıl közlenir birlikte inceleyelim:

Mangalda kırmızı biber közlemeden önce kokularının biberlerinize sinmemesi için et ve tavuklarınızı daha önce pişirmeye dikkat etmelisiniz. İlk olarak yıkadığınız kırmızı biberleri teker teker şişe dizin ve üzerlerine tuz serpin. Şişe dizdiğiniz kırmızı biberler közlenirken şişleri sürekli çevirerek yakmamaya özen gösterin. Önerilen pişirme süresi 5-6 dakikadır ve daha fazlası biberlerin yanmasına sebep olabilir.

Ocakta kırmızı biber közlemek için önce kırmızı biberleri yıkayın ve kurulayın. Ocağın altını yakın, biberleri üzerine koyun. Toplam közlenme süresi 15 dakika olan kırmızı biberleri, 5-6 dakika sonra ters çevirin. Közleme işlemi bittikten sonra soğumalarını bekleyin. Soğuduktan sonra isterseniz közlenmiş biberlerin kabuklarını soyabilirsiniz.


Fırında kırmızı biber közlemek için de kırmızı biberleri iyice yıkayın ve fırının içinde yanmamaları için saplarını kesin. Fırın tepsisinin içerisine bir yağlı kağıt serin ve üzerine kırmızı biberleri dizin. Fırça yardımı ile kırmızı biberleri hafifçe yağlayın. Önceden 200 dereceye ısıtılmış fırına tepsiyi yerleştirin ve kırmızı biberleri ara ara ters düz ederek yaklaşık 10 dakika boyunca kontrollü bir şekilde közleyin.

Közleme işlemi tamamladıktan sonra közlenmiş biberlerin kabuklarını kolay bir şekilde soyabilmek için kırmızı biberleri ılıkken bir fırın torbasına alın ve 10-15 dakika boyunca fırın torbasında bekletin. Bu süre sonunda közlediğiniz biberler kolay bir biçimde soyulmaya hazır olacaktır.

Közlenmiş kırmızı biberleri isteğinize göre bütün halde ya da dilimledikten sonra buzdolabı poşetlerine koyun. Poşetlerin havasını alıp ağzını sıkıca kapatarak derin dondurucu veya buzlukta uzun süre saklayabilirsiniz. 

Kışa bir diğer hazırlık ise yazın domateslerin en lezzetli haliyle yapılmış bir salça olacaktır. Eğer ilk kez salça yapacaksanız önerilerimize kulak verin :)

 

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim