Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kinoa Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kinoa Nedir? Nasıl Kullanılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

İnkalar tarafından yüzyıllar önce keşfedilen kinoa, son yıllarda besin değeri keşfedilen bir yiyecek olarak tüketimine önem verilmeye başlanmıştır. Astronotların beslenmesinde kullanılan kinoa beslenmedeki yeri açısından da artık önemle tavsiye edilen bir besindir.

Kinoa belirli iklim ile sınırlı olan diğer tahıllardan farklı olarak, (sıcaklık, nem ve yüksekliklerde geniş bir aralığı ile) çeşitli iklimlere uyum sağlayabilir. Bu da kinoanın sürdürülebilir mahsul potansiyelini kanıtlar niteliktedir.

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Kinoa tohumları tam protein kategorisinde olup bu özelliği ile vücudun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri içermektedir. Tam protein içeren bitkiler oldukça nadirdir ve kinoa vejetaryenler için oldukça popüler bir besindir. Kinoa, kolesterolü yükselten doymuş yağlar içeren hayvansal protein kaynaklarına göre daha sağlıklı bir protein kaynağı olarak belirtilebilir.

Kinoa glüten içermeyen bir besin olması sebebiyle Çölyak hastaları ve glütensiz diyetler için önerilen bir besin kaynağıdır. Kinoa ile glütensiz ekmekler, çörekler, kinoa gevrekleri hazırlayabilirsiniz.

Kinoa kalorisi çok düşük bir tahıl olmamasına rağmen diyet listelerinin pek çoğunda kinoayı görebilirsiniz. Bunun nedeni protein bakımından zengin olması ve yüksek oranda besin lifi içermesidir. Protein sizi uzun süre tok tutarken besin lifi kan şekeri dalgalanmalarını önleyerek öğünler arasında yaşanabilecek tatlı krizlerine veya acıkma hissine engel olur. Ancak kinoayı yüksek kalorisi nedeniyle kontrollü tüketmekte fayda var.

Kinoa diğer tahıllara oranla 2 kat fazla besin lifi içeriği sayesinde, besin lifi bakımından yetersiz beslenmenin yarattığı en büyük sorun olan kabızlığa karşı önerilen besinlerin başında gelir. Besin lifi aynı zamanda diyabet hastalarında kan şekerinin kontrolünü sağlar.

Kinoada bulunan bolca manganez vücudun enerji üretimi sırasında oluşan hücre hasarına karşı koruma sağlayarak başta kırmızı kan hücreleri olmak üzere tüm hücreleri serbest radikallerin olumsuz etkilerine karşı korumaya yardımcıdır.

Düzenli olarak kinoa yemeniz HDL (iyi kolesterol) oranını koruduğunuz anlamına gelir. Ayrıca kinoada bulunan bazı bileşenler de damarların iltihaplı hastalıklara karşı korunmasını sağlar.

Pişmiş Kinoanın Kalorisi Daha Düşük!

Pişmiş 100 gram kinoanın içerdiği su miktarı yaklaşık %77’dir. Pişmemiş 100 gram kinoa ise sadece 13 gram su içeriğine sahiptir. Bu nedenle pişmemiş kinoanın kalori oranı daha yüksektir. 100 gram pişmiş kinoa 120 kaloriyken aynı miktarda pişmemiş kinoanın kalorisi 368’e kadar çıkmaktadır. Aynı oranda içerdiği pişmiş kinoaya göre besin lifi, protein, vitamin ve mineral miktarı da artar.

Kinoa Nasıl Pişirilir?

Kinoayı pişirmeden önce birkaç saat suda bekletmelisiniz. Kinoa, 15 dakika gibi kısa bir sürede pişebilen bir besin kaynağı. Eğer suda bekletmek için vakit bulamadıysanız pişirmeden önce iyice yıkamalısınız. Kinoayı pirinç ve bulgurun kullanıldığı her yerde kullanmanız mümkün.

Yine pişirme işlemine geçmeden önce çekirdeği saran ve kinoaya acı bir tat veren kabukları temizlemek için kinoayı derin bir süzgece alın musluktan akan soğuk su ile birlikte avuçlarınızla çok fazla sıkmadan çekirdekleri ovalayın.

Ara öğün olarak yoğurt ile karıştırabilirsiniz.

Sebze ve ya meyve garnitürleriyle birlikte tüketebilir, köfte şekline getirebilirsiniz.

Kısır yaparken bulgur yerine kinoayı tercih edebilirsiniz.

Pilav yapabilirsiniz, kahvaltıda müslinin içine ekleyebilirsiniz.

Hazır sözünü etmişken Rafinera’nın size özel tarifi Sebzeli Kinoa Pilavı tarifini mutlaka denemelisiniz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim