Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kinoa Nasıl Pişirilir?

Kinoa Nasıl Pişirilir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Mutfağımıza son dönemde girmeye başlayan kinoa aslında İnkalar tarafından yüzyıllar önce keşfedilmiş bir besin. Son yıllarda tüketiminin dünya çapında bu kadar artmasının en önemli sebebi ise yüksek besin değeri. Bu besin değeri öyle etkileyici ki, NASA bile kinoayı Astronotların beslenmesinde kullanıyor.

Pişmiş kinoanın kalorisinin daha düşük olduğunu biliyor muydunuz? Pişmiş 100 gram kinoanın içerdiği su miktarı yaklaşık %77’dir. Pişmemiş 100 gram kinoa ise sadece 13 gram su içeriğine sahiptir. Bu nedenle pişmemiş kinoanın kalori oranı daha yüksektir. 100 gram pişmiş kinoa 120 kalori iken aynı miktarda pişmemiş kinoanın kalorisi 368’e kadar çıkmaktadır. 

Peki kinoa nasıl pişirilir? Kinoayı pişirmeden önce yarım saat suda bekletin. Pişirme işlemine geçmeden önce çekirdeği saran ve kinoaya acı bir tat veren kabukları temizlemek için kinoayı derin bir süzgece alın ve musluktan akan soğuk su ile birlikte avuçlarınızla çok fazla sıkmadan çekirdekleri ovalayın. 

Kinoa, 15 dakika gibi kısa bir sürede pişebilen bir besindir. Kinoayı pirinç ve bulgurun kullanıldığı her yerde kullanmanız mümkün. Örneğin bir bardak kinoa için iki bardak su olacak şekilde kinoayı, suda, et suyunda ya da tavuk suyunda kaynamaya başlayana kadar yüksek ateşte pişirin. Su kaynamaya başlayınca tencerenin kapağı kapatılarak altı kısın. 15 dakika kadar kısık ateşte pişen kinoa 5 dakika dinlenmeye bırakılır. Peki bu kinoa pilavı örneği dışında farklı lezzetlerle kinoa nasıl tüketilir?

  • Sebze, peynir hatta meyve ile birlikte kinoa salatalarını dilediğiniz şekilde çeşitlendirebilirsiniz. 
  • Kinoayı ara öğünde tüketmek isterseniz yoğurt ile karıştırabilirsiniz.
  • Sebze veya meyve garnitürleriyle birlikte tüketebilir; kinoayı köfte şekline getirebilirsiniz.
  • Kısır yaparken bulgur yerine kinoayı tercih edebilirsiniz.
  • Kahvaltıda müslinin içine ekleyebilirsiniz.

Kinoa nasıl yapılır sorusunu cevapladığımıza göre Rafinera’nın size özel tarifi olan fırında kinoalı kabak tarifini denemeye ne dersiniz?

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim