Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kerevizin Kokusu Nasıl Giderilir?

Kerevizin Kokusu Nasıl Giderilir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kereviz hem çiğ hem de pişmiş olarak yenilebilen bir sebzedir. Suyu sıkılıp içecek olarak, çiğ olarak, pişirilip çorba olarak, buharda pişirilerek, salatalarda vb. birçok farklı şekilde tüketilebilir. 100 gramında yalnızca 16 kalori içeren kereviz, tam bir sodyum ve potasyum kaynağıdır. Sağlığa faydalarının yanı sıra, düşük kalorisi ile de diyet yapanların da güvenle başvurabileceği bir sebzedir.

Her ne kadar lezzetiyle çok sevilse de, kerevize yemeği pişirilirken çıkan kokusu nedeniyle mutfaklarımızda hak ettiğinden daha az yer veriyor olabiliriz. O zaman önce kerevizin o hiç sevilmeyen kokusuna çare bulalım. Kerevizin kokusu ile birkaç ufak püf noktasına dikkat ederek kolaylıkla başa çıkabilirsiniz :)

Kerevizi zeytinyağlı ya da salçalı yemeklerde kullandığınız zaman kokusu muhakkak tüm eve yayılır. Kereviz kokusunun önüne geçebilmek için ihtiyacınız olan tek şey bir miktar lahana turşusu kullanmak. Yapacağınız yemeklerin içine tadını değiştirmeyecek miktarda ekleyeceğiniz bir avuç lahana turşusu, kerevizin tüm kokusunu emerek bastırır. 

Limon suyu da kerevizin kokusu nasıl giderilir sorusunun bir diğer cevabıdır. Bu yöntem için bir limonu derin bir kabın içine sıkın ve üzerine bir miktar su doldurun. Kerevizi ayıklayıp yıkadıktan sonra hazırlamış olduğunuz limonlu suyun içinde 15-20 dakika bekletin. Bu şekilde hem kerevizin kokusu kaybolur hem de rengi beyaz olur.

Diğer yöntem ise ayıklayıp temizlediğiniz kerevizleri, içinde sirke ve su karışımı bulunan derin bir kabın içerisinde bir süre bekletmektir. Bu işlemi uygularken kabın üzerini kapatmaya özen gösterin ve bekleme süresi dolduktan sonra kerevizleri tekrar sudan geçirerek sirkeden arındırın. Sirkeli su kerevizlerin hem daha temiz olmasını sağlayacak, hem de o nahoş kereviz kokusu nasıl gider diye sizi şaşırtacak.

Eğer kerevizi haşlayarak tüketmeyi tercih ederseniz, karnabahar ya da brokoli gibi sebzelerde olduğu gibi çok keskin bir kokunun etrafa direkt olarak yayıldığını göreceksiniz. Bu keskin ağır kokuyu hafifletmek için ise mantar tıpasından faydalanabilirsiniz. Bu yöntem için yapmanız gereken, haşlama suyunun içine temiz bir mantar tıpası atmanız. Mantar tıpası kokuyu içine çekeceği için kerevizin rahatsız edici kokusu maskelenecektir.

En büyük koku sorunu olan diğer bir yemekte bildiğiniz üzere balık. Tabii balık kokuyor diye pişirmekten ya da yemekten vazgeçecek değiliz:) Küçük püf noktalarla balık pişirirken kokuyu önlemek oldukça kolay :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim