Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kereviz Kokusunun Giderilmesinde 4 Püf Nokta

Kereviz Kokusunun Giderilmesinde 4 Püf Nokta
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kereviz, lezzeti sevilse de kokusu nedeniyle çok fazla tüketilmeyen fakat elma ve ıspanak gibi oldukça düşük kaloriye sahip bir sebzedir. 100 gramında yalnızca 16 kalori içeren kereviz, tam bir sodyum ve potasyum kaynağıdır.

İsteğe göre hem çiğ hem de pişmiş olarak yenilebilen kereviz, suyu sıkılıp içecek olarak, çiğ olarak, pişirilip çorba olarak, buharda pişirilerek, salatalarda vb. birçok farklı şekilde tüketilebilir.

Tabii bunlardan önce kerevizin o hiç sevilmeyen kokusuna çare bulmak gerekir. Bu koku sorunuyla, size vereceğimiz birkaç ufak püf noktaları uygulayarak kolaylıkla başa çıkabilirsiniz :)

Kereviz Kokusu İçin Lahana Turşusu

Kerevizi zeytinyağlı ya da salçalı yemeklerde kullandığınız zaman kokusu muhakkak tüm eve yayılır. Bu kokunun önüne geçebilmek için ihtiyacınız olan tek şey bir miktar lahana turşusu kullanmak.

Yapacağınız yemeklerin içine ekleyeceğiniz bir avuç lahana turşusu, kerevizin tüm kokusunu emerek bastıracaktır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta lahana turşusunu yemeğin lezzetini bozmayacak ölçüde eklemeniz. Çünkü fazlası tat değişikliğine neden olabilir.

Limonlu Su

Kereviz kokusunun önüne geçebilmek için limonlu su kullanabilirsiniz. Bu yöntem için bir tane limonu derin bir kabın içine sıkın ve üzerine bir miktar su doldurun. Kerevizi ayıklayıp yıkadıktan sonra hazırlamış olduğunuz limonlu suyun içinde 15-20 dakika bekletin. Bu şekilde hem kerevizin kokusu kaybolur hem de rengi beyaz olur.

Sirkeli Su

Kerevizi, temizleme esnasında bol su içinde bulundurmanız ve her birini tek tek sudan geçirmeniz çok daha sağlıklı bir sonuç verecektir. Ayıklayıp temizlediğiniz kerevizleri, içinde sirke ve su karışımı bulunan derin bir kabın içerisinde bir süre bekletin. Hangi sirkeyi tercih ettiğinizin önemi olmayacaktır, ister elma sirkesi isterseniz üzüm sirkesi kullanabilirsiniz.

Kerevizleri sirkeli suyun içerisinde bekletirken kabın üzerini kapatmaya özen gösterin. Bekleme süresi dolduktan sonra kerevizleri tekrar sudan geçirerek sirkeden arındırın. Sirkeli su kerevizlerin hem daha temiz olmasını sağlayacak hem de kokusunun yayılmasını engelleyecektir.

Mantar Tıpası

Eğer kerevizi haşlayarak tüketmeyi tercih ederseniz, karnabahar ya da brokoli gibi sebzelerde olduğu gibi çok keskin bir kokunun etrafa direk olarak yayıldığını göreceksiniz. Bu keskin ağır kokuyu hafifletmek içinse mantar tıpasından faydalanabilirsiniz. Bu yöntem için ise yapmanız gereken, haşlama suyunun içine temiz bir mantar tıpası atmanız. Mantar tıpası kokuyu içine çekeceği için kerevizin rahatsız edici kokusu maskelenecektir.

En büyük koku sorunu olan diğer bir yemekte bildiğiniz üzere balık. Tabii balık kokuyor diye pişirmekten ya da yemekten vazgeçecek değiliz ya :) Küçük püf noktalarla balık pişirirken kokuyu önlemek oldukça kolay.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim