pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kekik Nasıl Kullanılır?

Kekik Nasıl Kullanılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kekik, yemeklere lezzetli bir aroma katmasının yanısıra çok faydalı bir bitki türüdür. Yaz aylarının sonuna doğru kekik bitkisinin çiçekleri açsa da genellikle kekiklerin çiçeksizken toplanması önerilir. İçerisinde kalsiyum, sodyum, potasyum, demir mineralleri uçucu yağlar ve A, C vitaminleri barındıran kekik çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

 

Kullanım şekilleri;

 

Baharat olarak kullanımı: Aromatik kokusu ile özellikle sebze yemeklerini tatlandıran kekik, sofralarımızda baharat olarak kullanılmaktadır. Mevsim salataları, et ve balık yemekleri için hazırlanan soslara ve çorbaların içine kekik katarak yemeklerinizi lezzetlendirebilirsiniz. 

 

Çay olarak tüketimi: Kekik çayı için,  1/2 su bardağı kekik, kaynar suya atılır, Üstü kapatılarak 8-10 dakika demlendirilir ve süzülür. Kekik suya atıldıktan sonra besin değerini kaybetmemesi için kaynatılmamalıdır. Çayın demlenmesini bekleyerek tüketebilirisniz. Bitkisel tedavi yöntemlerinde de kekik çayı yaygın kullanınan bir metotdur.

 

 

Kekik banyosu: Yoğun bir günün sonunda, daha zinde olmak ve halsizlikten kurtulmak için; kekik suyu banyosu iyi bir çözüm olacaktır. Kekik suyunu süzüp, ılık bir kekik suyu banyosuyla kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

 

Kekik yağı: Kekik yağı, doğal bir ilaç olarak kullanılır.  Bir şişenin içine doldurulan taze kekiklerin üstüne sızma zeytinyağı eklenerek 10 gün boyunca güneşte bekletilir. Kullanılacak kadarı süzülerek kekik yağı elde edilir. Kekik yağını, vücudunuzun ağrılı bölgelerine sürerek, küçük hareketlerle masaj yapabilirsiniz.

 

Temizlikte kullanımı: Kekik, antiseptik ve antibakteriyel olarak mikropları temizlemek için de iyi bir formuldür. Temizlikten önce, temizleme suyuna bir kaç damla kekik yağı damlatırsanız, tüm evi temizleyebilirsiniz. 

 

Kekik çayı gibi faydaları saymakla bitmeyen bitkilerle hazırlayabileceğiniz çayları anlattığımız sıcak içeceklerimize değindiğimiz ‘’İçimizi Isıtan Kış Çayları’’ yazımıza göz atmanızı öneririz :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim