Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kekik Nasıl Kullanılır?

Kekik Nasıl Kullanılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kekik yemeklerimize lezzet katarken sağlığımıza da fayda sağlayan bir bitkidir. Kekik yaz aylarının sonuna çiçek açmadan hemen önce toplanır. İçerisinde A ve C vitaminleri, kalsiyum, sodyum, potasyum gibi birçok mineral ve uçucu yağlar barındıran kekiğin faydaları birçok çeşitli şekilde kullanılmasını sağlamaktadır.

Baharat olarak kullanımı: Aromatik kokusu ile özellikle sebze yemeklerini tatlandıran kekik, sofralarımızda baharat olarak da kullanılmaktadır. Mevsim salataları, et ve balık yemekleri için hazırlanan soslara ve çorbaların içine kekik katarak yemeklerinizi lezzetlendirebilirsiniz.

Çay olarak tüketimi: Kekik çayının faydaları arasında en bilineni kış aylarında soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklardan korunmasıdır. Hem kurutulmuş hem de taze kekikten yapılabilen kekik çayı, bitkisel tedavi yöntemlerinde de yaygın olarak kullanılan bir metodtur. Sizin için hazırladığımız kekik çayı tarifimize mutlaka göz atın.

Kekik banyosu: Yoğun bir günün sonunda, daha zinde olmak ve halsizlikten kurtulmak için; kekik suyu banyosu iyi bir çözüm olacaktır. Kekik suyunu süzerek küvete ekleyin ve ılık bir kekik suyu banyosuyla kendinizi ödüllendirin.

Yağ olarak kullanımı: Kekik yağı doğal bir ilaç olarak kullanılır.  Bir şişenin içine doldurulan taze kekiklerin üzerlerine sızma zeytinyağı eklenip 10 gün boyunca güneşte bekletilmesi ile elde edilir. Kekik yağını, vücudunuzun ağrılı bölgelerine sürerek, küçük hareketlerle masaj yapabilirsiniz.

Temizlikte kullanımı: Kekik, antiseptik ve antibakteriyel olarak mikropları temizlemek için de kullanılır. Bunun için temizlikten önce, temizleme suyuna birkaç damla kekik yağı damlatmanız yeterli. Daha sonra bu sıvı ile tüm evinizi temizleyebilirsiniz.

Faydaları saymakla bitmeyen bitkilerle hazırlayabileceğiniz çayları anlattığımız ve sıcak içeceklerimize değindiğimiz içimizi ısıtan kış çayları yazımıza da göz atmanızı öneririz :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim