Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kek Nasıl Yapılır?

Kek Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Yemek yapmaya başlarken mutfağa ilk adımı kek yapmak için atan kaç kişiyiz? En tecrübeli olduğumuz konu değişik kek tarifleri olabilir ama hepimiz kek yapımı sırasında bir takım sorunlarla karşılaşmışızdır. Bunların en başında kalıpta kek yaparken yapışması ve istediğimiz kadar kabarmaması gelir. Harika bir kek yapmak için pek çok püf noktası vardır. Bunları sizin için derledik, gelin birlikte bakalım, kek nasıl yapılır?

Ön hazırlık aşaması:

Soğuk kullanılan malzemeler kekin kabarmasını önler. Malzemeler karıştırılmadan önce oda ısısında olmalıdır.

Kek harcı hazır olduğunda kalıba hemen dökmelisiniz. Bu sebeple işe kalıbını hazırlayarak başlayın. Kek kalıbını yağlayıp unlayın, ters çevirip silkeleyerek fazla unu dökün.

Şekeri ve yumurtaları en az 5 dakika çırpın. Yumurta akı ile sarısını ayırarak çırpıp birbirine ilave etmenizi öneririz.

Önce sıvılar, sonra katılar!

Malzemeleri kek karışımına sırayla ekleyin. Kural basit: önce sıvılar, sonra katılar! Önce meyve suları, süt, yağ, yoğurt gibi sıvı malzemeleri kaba alın. Yumurta ve şekeri daha sonra ekleyin. Erimiş çilokata ve taze meyve rendeleri gibi malzemeleri karışıma bu aşamada katın.

Un, kabartma tozu, vanilya tipi toz malzemeyi şimdi ekleyin. Toz malzemeleri önce elemenizi, daha sonra bir spatula yardımı ile yavaş yavaş ve içten dışa doğru spiral hareketlerle karışıma yedirmenizi öneririz.

Şimdi sıra katılarda! Kekinize kuru meyveler eklemek için onları önce küçük küçük doğrayıp unlayın. Unlarını eledikten sonra karışıma en son olarak ekleyin ve fazla karıştırmayın. Damla çikolata veya iri ceviz parçaları da keke bu aşamada eklenmelidir.

Pişirmeye dikkat!

Harcınızı bekletmeden kalıba döküp fırına verin ve pişirmeye başlayın. Fırına vermeden kek kalıbını tezgaha 3-4 kez vurmak, hava kabarcıklarının oluşmasını engeller.

Kekin pişmesi ve kabarması için genellikle 180 derece idealdir. Kekinizin sert bir kabuğa sahip olmasını istemiyorsanız fırınınızı önceden ısıtmamalısınız.

Fırının kapağını pişme esnasında değil, kekin piştiğini düşündüğünüz zaman açın. Pişip pişmediğini kekin en kabarık yerine kürdan batırarak kontrol edebilirsiniz, eğer hamur kürdana yapışmıyorsa kekiniz pişmiş demektir. Keki servis etmeden fırında 15 dakika daha bekletmeniz de kıvamını bulmasını sağlar.

Artık en doğru tekniklerle harika kabaran kekler yapmayı bildiğinize göre, şimdi de tariflerinizi hafifletecek önerilerimizle diyet kek yapmayı öğrenmeye ne dersiniz? 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim