Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Karnabahar Nasıl Kesilir Ve Ayıklanır?

Karnabahar Nasıl Kesilir Ve Ayıklanır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kış aylarında severek tüketilen ve vücut için birçok faydası olan karnabahar aynı zamanda oldukça lezzetli bir sebzedir. Mevsimin sağlığa en faydalı yiyeceklerinden karnabaharı tüketmenin birçok farklı seçeneği mevcut.

Karnabaharın Faydaları Nelerdir?

Vücudumuz açısından fosfor ve vitamin bakımından oldukça zengin, zihin yorgunluğunu giderici, sinirleri yatıştırıcı, idrar söktürücü gibi etkileri bulunur. Şeker hastalarına iyi geldiği bilinmektedir. Kalp hastalıklarında ise şikayetlerin azalmasına yardımcı olur. Her ne kadar lezzetli ve sağlığa faydalı olsa da birçok kişi tarafından temizlenmesi zor olarak düşünülen bu sebzeyi temizlemenin oldukça pratik olan yollarını sizler için derledik.

Karnabahar Nasıl Temizlenir?

Daha temiz ve beyaz görünümlü karnabahar satın almanın temizlik açısından daha sizi rahatlatacağını bilmelisiniz. Aldığınız karnabahar tek başına bir yemek için fazla gelebilir. Bu durumda öncelikle karnabaharınızı ihtiyacınızı karşılayacak parçalara bölün.

Yapraklardan ya da çamurdan başlamak gerekirse karnabaharı bunlardan kurtarmak için kökü yukarıya gelecek şekilde ters çevirmelisiniz. Yanlardan içe doğru büyük yaprakları dibinden bastırarak koparmalısınız. Kök kısmına geldiğinizde bıçakla kökün çevresinde daire şeklinde hafif derin bir kesik açın. Kök kendiliğinden ayrılacaktır.

Karnabahar dal dal ayrıldığında daha detaylı bir şekilde yıkanmalıdır.

Karnabahar Parçalanmadan Nasıl Kesilir?

Ters çevirerek yaprakları ve kökünü temizlediğiniz karnabaharın tek tek ayrılması bazen sorun yaratabilir. Çiçek şeklinin kaybolmaması ya da parçalanıp ufalanmaması için keskin bir bıçakla dikkatlice hareket etmeniz gerekir.

Kökünü aldıktan sonra ortası çukur kalan karnabahar, her çiçek dalının dibine kesik atılır ve ayrılır. Öbeğin dibine bir çizik atmanız yeterlidir. Kökün ayrılması parçalanmasını kolaylaştırır.

Büyük büyük öbeklere ayrılan karnabaharı, isteğinize göre biraz daha küçültmek gerekebilir. Öbeklerin yine küçük dal diplerine birer çizik attığınızda ayrılacaktır. Elinizde parçalara ayırmak karnabaharın sadece dağılmasına sebep olur.

Kullanacağınız kısmı suyun altında güzelce yıkayın. Daha sonra kök kısmını çıkarmak için bıçağınızı kökün mümkün olduğunca dibinden sokup kök kısmını çıkarın. Bu işlemi yaparken karnabaharın çiçek kısmına zarar vermemeye özen gösterin. Karnabaharın tüm kısımlarını bir arada tutan kökü çıkardıktan sonra çiçek kısımlarının kendiliğinden ayrıldığını göreceksiniz. Şimdi sıra Rafinera’nın kolay ve sağlıklı karnabahar salatası tarifine göz atmakta :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim