Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Karnabahar Nasıl Kesilir?

Karnabahar Nasıl Kesilir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Karnabahar kış aylarında en sevilerek tüketilen sebzelerden birisidir. Halk arasında karnıbahar olarak da anılan bu lezzetli sebze zengin içeriği ile sağlık açısından da çok faydalıdır. Karnabahar mutfağımızda birçok farklı şekilde kullanılır ve pişirilir. Karnabahar nasıl pişirilir konulu, bu farklı pişirme şekillerine değindiğimiz makalemize de göz atmalısınız.

Nedense bu son derece faydalı ve lezzetli sebzenin temizlenme, ayıklama ve kesmesinin zor olarak düşünülür. Rafinera olarak karnabahar temizlemenin pratik yollarını sizler için derledik. Karnabahar ayıklama işlemini kolaylaştırmanın ilk adımı daha temiz ve beyaz görünümlü bir karnabahar satın almaktır. Aldığınız karnabahar faydaları sınırsız bir sebze olsa da, bir günde bir sefer bitirmek için fazla gelebilir. Bu durumda öncelikle karnabaharınızı ihtiyacınızı karşılayacak parçalara bölün.

Karnabaharı yapraklardan ve çamurdan arındırmak için öncelikle kökü yukarıya gelecek şekilde ters çevirmelisiniz. Yanlardan içe doğru büyük yaprakları dibinden bastırarak koparın. Kök kısmına geldiğinizde bıçakla kökün çevresinde daire şeklinde hafif derin bir kesik açın. Kök kendiliğinden ayrılacaktır.

Ters çevirerek yaprakları ve kökünü temizlediğiniz karnabaharın tek tek ayrılması bazen sorun yaratabilir. Çiçek şeklinin kaybolmaması ya da parçalanıp ufalanmaması için keskin bir bıçak kullanın ve dikkatlice hareket edin.

Kökünü aldıktan sonra her çiçek dalının dibine kesik atarak ayırın. Öbeğin dibine tek bir çizik atmanız yeterlidir. Böylece kök ayrılır ve parçalanması kolaylaşır.

Büyük büyük öbeklere ayrılan karnabaharı, isteğinize göre biraz daha küçültmek gerekebilir. Öbeklerin yine küçük dal diplerine birer çizik attığınızda ayrılacaktır. Elinizde parçalara ayırmak karnabaharın sadece dağılmasına sebep olur.

Karnabahar doğrama işleminden sonra kullanacağınız kısmı suyun altında güzelce yıkayın. Artık karnabahar pişirme işlemine geçebilirsiniz. Ama öncesinde Rafinera’nın kolay ve sağlıklı karnabahar salatası tarifine göz atmayı unutmayın :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim