pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Karides Pişirme Yöntemleri

Karides Pişirme Yöntemleri
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kabuklu bir deniz canlısı olan karides, kolay pişirilmesi, az oranda doymuş yağ ve kalori içermesi sebebiyle diğer balıklardan ayrılır. Görüntüsü sebebiyle çok tercih edilmese de tüm bu özellikleri karidesi diyetimizde de kullanılabilir bir protein kaynağı yapıyor. Peki pişirilmesi kolay ve kısa sürede hazırlanan karidesi evimizde nasıl yapabiliriz?

Diyetlerimizde karidesi yaygın olarak haşlama şeklinde tüketiyoruz fakat karidesin çok farklı pişirme yöntemleri de bulunmakta. İşte size farklı karides pişirme yöntemleri!

Karides pişirirken dikkat etmeniz gereken en önemli konu hiç şüphesiz ki karidesin uzun süre pişirilmemesi. Karidesin çok fazla sürelerde pişirilmesi suyunun kaybolmasına, lezzetsizleşmesine ve lastik gibi bir kıvam almasına neden olacaktır.

Haşlama karides nasıl pişirilmelidir?

En popüler karides pişirme yöntemi olan haşlama yöntemi ayrıca en kolay pişirme yöntemlerinden. Çiğ halde beyaz ve yarı saydam şekilde olan karidesler bütün halde kaynar suya atılır ve kabuk renkleri pembe renk alıncaya kadar yaklaşık 2-3 dakika pişirilir. Bu kadar basit! Tabii ki bu süre karidesin boyutlarına bağlı olarak değişebiliyor. Çimçim diye bilinen küçük boy karidesler 2-3 dakikada pişerken orta boyları 3-4 dk sürer. Jumbo karides diye isimlendirilen büyük boylar ise 4-5 dk sürer.

Haşlama suyuna farklı malzemeler ekleyerek karideslerinize değişik aromalar da sağlayabilirsiniz. Kereviz sapı, maydanoz, defne yaprağı, karabiber gibi malzemeler ekleyerek farklı tatlar ortaya çıkarabilir ve kendiniz de değişik malzemeler ekleyerek çeşitlendirebilirsiniz.

Tavada karides nasıl pişirilmelidir? 

Haşlama işlemi kadar masum olmasa da kızartma yönteminden daha masum olan bir yöntem karides tava. Çok az yağda pişirildiğinden hem lezzetli hem de diyetinizi çok fazla etkilemeyen bir pişirme tekniği ayrıca çok da pratik! Birer kaşık zeytinyağı ve tereyağını yapışmaz tavada erittikten sonra kabukları ayıklanmış yarım kilo karidesi tavaya atıp yüksek ateşte hızla karıştırarak pişirin. Aynı haşlamada olduğu gibi karideslerin rengi pembe olduğunda tavadan alabilirsiniz, karidesleriniz artık hazır! Dilerseniz erittiğiniz yağın içerisine ince kıyılmış 2 diş sarımsak ekledikten sonra karidesleri pişirebilir, renkleri dönünce de tuz, kekik, pul biber gibi baharatlar ekleyerek 1 dakika daha tavada gezdirip muhteşem bir lezzet elde edebilirsiniz.

Izgara Karides nasıl pişirilmelidir?

Karidesleri ızgarada yapmak istiyorsanız en doğru karides seçimi jumbo karides olacaktır. Ancak küçük boy yani çimçim karidesleri de şişlere dizip ızgara yapabilirsiniz. Küçük karidesleri şişe dizmeden önce dikkat edilmesi gereken iki nokta bulunmakta; ilk olarak şişlerin ızgarada yanmaması için karidesleri dizmeden önce şişler soğuk suda yarım saat kadar bekletilmeli ve sonradan karidesler şişlere geçirilmeli, ikinci olarak da şişe geçirilen karidesler sırt sırta değecek şekilde şişlere geçirilmeli ki araları yanmasın.
 

 

Izgara yapmadan önce karidesleri marine etmek lezzetini arttıracaktır. Karideslerin kabuklarını soymadan zeytinyağı, maydanoz, kekik, limon suyu, sarımsak ile karıştırıp 1-2 saat buzdolabında beklettikten sonra kabukları ile birlikte elektrikli ızgarada ya da mangalda 2-3 dakika sık çevirerek pişirin.

Bu yöntemlerle karideslerinizi pişirip yoğurtlu diyet salata tarifimizin yanına ekleyerek kendinize güzel bir öğün hazırlayabilirsiniz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim