Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Karabuğday Nedir? Karabuğday Nasıl Tüketilir?

Karabuğday Nedir? Karabuğday Nasıl Tüketilir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Adı her ne kadar buğday çağrışımı yapsa da karabuğday aslında kuzukulağıgiller familyasından geniş yapraklı bir bitkidir ve tahıl benzeri tüketilebilen tohumları için yetiştirilir. Greçka adı ile de bilinen karabuğday son yıllarda bol lifli, düşük yağlı ve glutensiz yapısı nedeni ile ülkemizde de popülerlik kazanmaya başlamıştır.

Greçkanın 100 gramında 13 gram protein ve 10 gram lif bulunur. B vitamini, magnezyum, potasyum ve kalsiyum zengini içeriği ile karabuğday faydaları saymakla bitmeyen, değerli bir besindir. Kolestrolü ve tansiyonu düşürürür, kan şekerini kontrol eder, kansızlığa iyi gelir, bağırsak sistemini destekler ve kansere karşı korur.  Karabuğday ile yapılan yemekler de çölyak hastaları ve glutensiz beslenmek isteyenler tarafından da rahatlıkla tüketilebilir.

Karabuğday nasıl tüketilir?

Aslında tahıldan ziyade kabuklu bir yemiş olan karabuğdayın kendisini en popüler kılan özelliği buğdaygillerde bulunan gluten maddesi içermemesidir. Öte yandan tohumları boyut ve kullanım şekli itibarı ile buğdaya büyük benzerlik gösterir.

  • Bulgur veya buğday pilavı ile aynı malzeme ve yöntemleri kullanarak, tarifiniz sitemizde bulabileceğiniz bir karabuğday pilavı hazırlayabilirsiniz.
  • Bol suda haşlayıp yeşillikler ve diğer malzemelerle karıştırarak kısır benzeri bir karabuğday salatası hazırlayabilirsiniz.
  • Haşladıktan sonra bir el blenderi ile çekerek sebzelerle karıştırıp et sulu bir karabuğday çorbası yapabilirsiniz.
  • Yoğurdun içine karıştırıp üzerine biraz zeytinyağı ve keten tohumu ekleyerek doyurucu bir ara öğüne dönüştürebilirsiniz.
  • Bulgur veya pirinç yerine dolmalarınıza ve zeytinyağlılarınıza katabilirsiniz. İlham vermesi için sitemizden karabuğdaylı kabak dolması tarifimizi inceleyebilirsiniz.
  • Karabuğday unu kullanarak glutensiz hamur işleri hazırlayabilir, hatta kepekli un ile karıştırarak koyu renkli, mis kokulu bir ekmek bile yapabilirsiniz.
  • Tatlılarınızın besin değerini arttırmak ve farklı bir lezzet katmak için de beyaz un yerine karabuğday unu kullanabilir veya yarı yarıya beyaz unla karıştırabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi karabuğday, tahıl gerektiren çoğu reçetede kolaylıkla kullanabileceğiniz, her türlü yemeğin içine yakışan, kullanışlı bir malzeme. Bu sağlık deposunu mutfağınızda daha sık kullandığınız günler dileriz :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim