Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Çinko, magnezyum, A,B ve C vitaminleri açısından oldukça zengin, çok da besleyici olan balkabağı kullanılarak yapılan kabak tatlısı benzersiz lezzeti ile kışın mutfaklarımızın vazgeçilmezleri arasında yer alır.

Birçok farklı tarifle karşımıza çıksa klasik mutfağımızda en bilineni fırında kabak tatlısıdır. Hafif bir versiyonu için ise Rafinera usulü kabak tatlısı tarifimize bir göz atmanızı öneririz. Uygulamak istediğiniz her türlü kabak tatlısı tarifi için işinize yarayacak püf noktalarını sizin için derledik:

Dikkat etmeniz gereken ilk konu balkabağı tatlısı için doğru olgunlukta kabak seçimidir. Balkabağının etleri ne çok sert ne çok yumuşak olmalıdır. Etleri lif lif ayrılmalıdır. Sert kabaklar tatsız kalır, yumuşak kabaklar ise çabuk dağılır ve şerbeti gereğinden fazla çeker.

Balkabağının en dış kabuklarını önce bir bıçak ile kesmeli, ardından soyacak yardımıyla yeşillikler gidene kadar soymaya devam etmelisiniz. Doğramaya ise soyduktan sonra başlamalısınız. Kabakları iri parçalar halinde doğrayın, eğer çok küçük doğrarsanız pişerken dağılıp püre haline geleceklerdir.

Kabak tatlılarında temizlenmiş 1 kilo kabak başına 500 gram şeker yeterli olacaktır. Bizim önerimiz tercihinizi daha az işlenmiş esmer şekerden veya stevia gibi toz alternatiflerden yana kullanmanız.

Kabakları pişirmeye geçmeden önce en az 4-5 saat boyunca kabakları şekerde bekletmelisiniz. Su eklemenize ise gerek yok, pişirme esnasında ise kabakların kendi suyu yeterli olacaktır. Bu şekilde pişirilen tatlı daha lezzetli ve kıvamlı olur.

Balkabaklarını derin ve geniş bir tencere kullanarak, kısık ateşte pişirmeye özen göstermelisiniz. Çok yüksek ateşte pişirirseniz tatlınız bir anda suyunu çekip yanabilir. Kabakların altını kaynamaya başladığında kısarsanız tatlınız yavaş yavaş pişecek ve istediğiniz kıvama gelecektir. Bu noktada önemli olan kısık ateşte dağılmayacak şekilde pişirmektir.

Kabak tatlısı pişirme sırasında rengi turuncu hale gelip şerbeti koyulaştığında hazır hale gelmiş demektir. Tahin ve ince çekilmiş ceviz içi de tatlınıza çok yakışacaktır.

Tatlısı bu faydalı sebzenin tek kullanım biçimi tabii ki de değil. Kış günlerinde içinizi ısıtacak bir kremasız bal kabağı çorbası tarifine ne dersiniz?

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim