pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kabak tatlısı, kışın mutfaklarımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan, lezzetli ve aynı zamanda hafif bir tatlıdır. Besleyici özelliği bulunan bu meyvenin tatlısına bayılıyor ancak nasıl pişireceğinizi bilmiyorsanız yazımızın devamında, "kabak tatlısı nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir?" sorularının cevaplarını bulacaksınız :)  İşte tadı damağınızda kalacak bu leziz tatlının püf noktaları...

Bal Kabağı Seçimi

"Lezzetli bir bal kabağı tatlısı nasıl yapılır?" sorusunu yanıtlamadan önce, dikkat edilmesi gereken ilk konu olgun bir kabak seçimidir. Bal kabağını seçerken dilimlerinin lif lif ayrılmamış ve etinin çok sert olması önemlidir. Çünkü yumuşak kabaklar çabuk dağılır ve şerbeti fazlasıyla içine çeker.

Kabak Tatlısı Yapımının Püf Noktaları

Kabağın kabuklarını önce keskin bir bıçak, ardından soyacak yardımıyla soymalı, sonrasında doğramalısınız. Kabakların iri parçalar halinde olmasına dikkat etmeniz gerekir, eğer çok küçük doğrarsanız pişerken dağılıp püre haline gelebilir.

Kabak tatlısı yaparken 1 kg kabak için 500 gr şeker yeterli olacaktır. Dilerseniz esmer şeker de tercih edebilirsiniz

En az 4-5 saat önceden şekerde beklettiğiniz kabakları kendi suyunda pişirmeniz gerekir. Bal kabağı tatlısına meyvenin kendi suyu yeterli geleceği için su eklenmez ve bu şekilde pişirilen tatlı daha lezzetli ve kıvamlı olur. 

Kabakları pişirirken derin ve geniş bir tencerede pişirmeye özen göstermelisiniz.

Bal kabaklarınızı çok yüksek ateşte pişirirseniz bir anda suyunu çekip yanabilir. Bu nedenle tatlı kaynamaya başladığında altını kısarsanız, yavaş yavaş pişecek ve istediğiniz kıvama gelecektir. Bu noktada önemli olan kısık ateşte dağılmayacak kadar pişirmektir.

Kabak tatlısı, pişirme sırasında rengi turunculaştığı ve şerbeti koyulaştığında hazır hale gelmiş demektir.

Tatlınızı, üzerine tahin ve ince çekilmiş ceviz içi ilave ederek servis edebilirsiniz.

Bal kabağından lezzetli bir çorba da elde edebileceğinizi biliyor muydunuz? Sizler için Gurme Tarifler köşesinde yer verdiğimiz “Kremasız Bal kabağı Çorbası” tarifini incelemeyi unutmayın :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim