Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Izgara nasıl temizlenir?

Izgara nasıl temizlenir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Doğru uygulandığında ızgara tekniği en sağlıklı pişirme tekniklerinden birisi, sağlıklı diyetlerin de vazgeçilmezidir. Bu tekniğin yemek yapanı en zorlayan kısmı ise pişirme sonrasında gerekli olan ızgara temizliğidir.

Temizlik sırasında doğru yöntemler uygulanmazsa, yanan, yapışan et parçaları ve sertleşen yağlarla uğraşmak gerçekten can sıkabilir. Yanlış ve eksik temizlenen ızgara bunun yanı sıra zamanla bakteri üretir, üzerinde zararlı kimyasallar biriktirir, yüzey kalitesini çabuk kaybeder ve değiştirilmek zorunda kalır.

İşinizi kolaylaştırmak için ızgara temizliği ile ilgili bazı bilgiler ve yöntemlere gelin birlikte göz atalım.

Kaya tuzu ile ızgara temizleme:

Kaya tuzu ızgara temizliğinde kullanılabilecek en etkili ve zararsız maddelerden birisidir. Marketlerden ve aktarlardan rahatlıkla bulabileceğiniz kaya tuzu aynı zamanda oldukça ekonomiktir. Bu yöntemde önce ızgaranın tamamen kuru olduğundan emin olun. Daha sonra tuzu bulaşık süngerinizin üzerine dökün ve ızgarayı süngerin yumuşak tarafıyla ovun. Tuzun emilim özelliği sayesinde ızgaranın üzerindeki kalıntıların ve kirin rahatlıkla temizlendiğini göreceksiniz. Bu yöntemi çizilebilir özel kaplaması olan ızgaralarda kullanmamalısınız.

Cam silme sıvıları ile ızgara temizleme:

Bir diğer seçenek ise cam silme spreyi kullanmaktır. Bu yöntemde cam silme spreyini hala ılık olan ızgaranızın üzerine püskürtün, daha sonra ıslattığınız bir gazete kağıdını üzerine sarın. Bu şekilde yarım saat beklettiğinizde ızgaraya yapışan kalıntılar ve yağlar yumuşayacaktır. Daha sonra ızgaranızı nemli bir bezle silin, kalıntılar temizlendiğinde de bol su ile iyice yıkayın.

Sirke ile ızgara temizleme:

Aynı ocak temizliğinde olduğu gibi ızgara temizliğinde de sirkeden yararlanabilirsiniz. Bir su bardağı sirkeyi sıcak su ile karıştırın. Daha sonra ızgarayı bu suyun içerisinde bekletin. Bu şekilde yarım saat beklettiğinizde ızgaraya yapışan kalıntılar ve yağlar yumuşayacaktır. Yumuşayan kalıntıları bir sünger yardımı ile rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Aynı karışımı sirke yerine bulaşık deterjanı kullanarak da uygulayabilirsiniz. Her iki teknikte de temizleme işleminden sonra ızgaranızı bol su ile yıkamayı unutmayın.

Suda kaynatarak ızgara temizleme:

Izgara temizlerken su dışında başka bir madde kullanmak istemiyorsanız, ızgarayı içine alacak büyüklükte bir tencereye koyup suyun içinde de kaynatabilirsiniz. Yemek kalıntıları 5 dakika boyunca kaynattığınızda ızgaradan ayrılır ve sonuç olarak rahatça temizleyebilirsiniz.

Izgara nasıl temizlenir sorusunun cevabını sizlerle paylaştık. Izgarada pişirilmiş kinoalı köfte tarifimizi denemeyi unutmayın!

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim