Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Ispanak Nasıl Temizlenir?

Ispanak Nasıl Temizlenir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Ispanak K, A, C, E ve B grubu vitaminlerle magnezyum, demir, fosfor ve iyot mineralleri içeren, besleyici değerleri çok yüksek bir sebzedir. Sindirimi kolaylaştırması, dişleri ve kemikleri güçlendirmesi, sinir sistemini koruması ıspanağın faydaları arasındadır. Çiğ veya pişirilerek birçok farklı şekilde tüketilir.

Önünüzdeki ıspanak yemeği tarifi ister salatası, ister ıspanak çorbası olsun, tüm ıspanak yemekleri önce iyi temizlik gerektirir. Şimdi adım adım tarif edeceğimiz basit bir yöntemle zor sanılan ıspanak temizliğini litrelerce su ve çok zaman harcamadan kolayca ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Büyük bir yıkama kabına su ve yarım su bardağı sirke dökün. Sebzelerinizi yıkamak için elma veya üzüm sirkesi kullanabileceğiniz gibi marketlerde satılan beyaz sirkeden de faydalanabilirsiniz. Daha derin bir temizlik için ise karbonat tercih etmelisiniz.

Ispanakların köklerini bir bıçak yardımıyla kesin ve yapraklarını bütün olarak yarım saat süre ile bu karışımda bekletin. Sirkeli veya karbonatlı su kumun kolayca dibe çökmesini ve ıspanağın kimyasallardan arınmasını sağlayacaktır.

Ardından ıspanakları yıkama suyundan çıkarın ve bir diğer kapta temiz su içinde 10 dakika daha bekletin. Ispanakları kaptan alıp suyu dökün ve yerine temiz su doldurun. Kabın dibinde ıspanaklardan ayrılan kumu görebilirsiniz. Bu işlemi döktüğünüz suda kum kalmayana kadar tekrarlayın. Karbonat kullanmaya karar verdiyseniz durulama işlemine daha uzun süre ayırın.

Temizlendiğine emin olduğunuzda ıspanakları sudan çıkarın. Süzgeçte bekleterek ya da bir salata kurutucu yardımıyla kurutun. Yemeğinizde ıspanak köklerini de kullanacaksanız, aynı adımları ayrı kaplarda kökler için de uygulayın. Sebzeniz temizlendi ve artık dilediğiniz ıspanak tarifi için kullanıma hazır! Ispanak temizliği ile dikkat etmenizi önereceğimiz birkaç konu daha var.

  • Ispanak yapraklarını tuzla ovmak doğru bir yöntem değil, tuzla ovmak ıspanağın vitaminlerine zarar verecektir.
  • Ispanakları bulaşık makinesinde düşük ısıda yıkamak da yanlış. Bu yöntem besin değerlerini olumsuz etkilerken uzun vadede bulaşık makinenize de zarar verecektir.
  • Ispanaklarınızı hemen tüketmeyecekseniz kuruttuktan sonra buzdolabı poşetlerine koyarak derin dondurucuda uzun süre saklayabilirsiniz.

Ispanaklarınızı temizlediğinize göre şimdi de sebzeleri renklerini kaybetmeden pişirmek için yapmanız gerekenleri öğrenmenin tam zamanı!

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim