pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Ispanağı Kolay Temizlemenin Yolları

Ispanağı Kolay Temizlemenin Yolları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Ispanağın Beslenme Planınızdaki Önemi

Ispanak, içerdiği K, A, C, E ve B grubu vitaminleri ile magnezyum, demir, fosfor ve iyot mineralleri ve protein açısından oldukça zengin bir besindir. Sindirimi kolaylaştırır, dişleri ve kemikleri güçlendirir, sinir sistemini korur.

Ispanak salatalarda çiğ olarak tüketilebileceği gibi pişirilerek de tüketilebilen bir besin kaynağıdır. Ispanak temizlemek zor gibi görünse de pratik yöntemlerle uzun uzadıya kumdan arındırmak için uğraşmaz ve litrelerce su harcamamış olursunuz.

Ispanak Nasıl Temizlenir

Ispanağı alın ve köklerini bir bıçak yardımıyla kesin.

Yaprakları tek tek yıkamaya çalışmak yerine büyükçe bir yıkama kabına su ve yarım su bardağı sirke dökün. Sebzelerinizi yıkamak için elma ya da üzüm sirkesi kullanabileceğiniz gibi marketlerde satılan beyaz sirkeden de faydalanabilirsiniz. Ardından bütün olarak koyduğunuz ıspanak yapraklarını yıkama kabında yarım saat süre ile bekletin.

Sirke ıspanak yapraklarındaki kumun kolayca su dibine çökmesini ve kimyasaldan arınmasını sağlayacaktır. Ispanakları yukarı kaldırdığınızda dibinden ayrılan kumu görebilirsiniz.

Ardından ıspanakları yıkama suyundan çıkarın ve temiz su alarak 10 dakika süre ile de bu suda bekletmelisiniz. Ispanakları alın, suyu dökün ve yerine suyu doldurup dökme işlemini tekrarlayın.

Yıkama kabında gördüğünüz su berraklaşana kadar devam edin.

Ispanakları süzgeçte bekleterek ya da kurutma kabı yardımıyla kurutabilirsiniz.

Sirke yoksa tuz ve karbonat da işinizi görecektir.

Ispanak köklerini de yemeklerinize kullanacaksanız; ayrı bir kapta aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Ispanak Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tuzla ıspanak yapraklarını ovma işlemi vitaminleri ölmesine sebebiyet verebileceğinden tavsiye edilmez.

Ispanakları bulaşık makinesinde düşük ısıda yıkamak ıspanakları temizlemek için pratik bir yöntem gibi görünse de uzun vadede bulaşık makinenize zarar verecektir. Ispanaklarınızı hemen tüketmeyecekseniz kuruttuktan sonra buzdolabı poşetlerine koyarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Diyetinizde dengeli bir şekilde yer vermeniz gereken ıspanak ve diğer sebzelerin sağlıklı bir bedene sahip olmak için elzem olduğunu biliyoruz. Diğer sağlıklı ve dengeli beslenme önerilerimize de diyetisyen köşemizden ulaşabilirsiniz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim