Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

İncir Nasıl Kurutulur?

İncir Nasıl Kurutulur?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Besleyici özelliklerinin yanı sıra lif, antioksidan, mineral ve vitaminler açısından çok zengin olan incirin faydaları saymakla bitmez. Anavatanı Doğu Akdeniz ve Güneybatı Asya olan incir ülkemizde nerede ise her bölgede yetişen ve çok sevilen bir meyvedir. Tazesi yaz aylarında toplanır ve bolca tüketilir. Yıl boyunca tüketmek için ise kuru incir hazırlanır.

Bu sağlıklı ve lezzetli kuru meyveyi siz de evinizde kolaylıkla kurutabilir, istediğiniz mevsimde gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.  Gelin incir nasıl kurutulur birlikte inceleyelim:

İncirlerin seçimi ve hazırlığı:

Evde kurutmak için özellikle içi dolgun ve kabukları ince olan incirleri tercih etmelisiniz. Ağaçtan kendi kendine yere düşen, fazla zedelenmemiş incirler kurutma işlemi için oldukça doğru bir seçim olabilir.

İncirleri bol su yıkayıp iyice kurulayın. Sap kısımlarını, çürük ve darbeli yerlerini kesin. Baş kısımdan sapına doğru kesip ortadan ikiye bölün. Böylelikle incir kurutma işleminiz hızlanmış olur.

Güneşte kurutma:

Güneşte kurutmak için incirleri bir tül, tel ızgara veya tepsinin üzerine hava alacakları şekilde aralıklı olarak dizin. Daha sonra üzerlerini hava almalarını engellemeyecek ve zararlılardan koruyacak şekilde yine bir tül veya ince bir bezle örtün.

İncirleri güneş gören bir yere koyup kurumaya bırakın. Günde birkaç kez kontrol ederek 3-5 gün boyunca kurutmaya devam edin. İki taraflarının da güzelce kuruması için arada incirleri ters düz etmeyi unutmayın. Kurtlanmamaları için incirlerin nemli kalmamalarına dikkat edin. Kururken yumuşayan incirlerin suları sıktığınızda çıkmıyorsa kurumuşlar demektir.

Fırında kurutma:

Evde tüm meyveleri kurutabileceğiniz en kolay ve verimli yöntem fırın kullanmaktır. Kestiğiniz incirleri aralıklarla tepsilere dizin ve 50 derecede kapağı hafif aralık şekilde fırınlayın. İncirleri saat başı ters düz edin. Yaklaşık 10-12 saat içinde incirleriniz tamamen kuruyacaktır.

Kuru incirleri hava almayan cam kavanozda güneş görmeyecek şekilde uzun süre saklayabilirsiniz. Ayrıca birkaç defne yaprağı ile bez torbaların içine koyup kuru ve serin bir yerde de muhafaza edebilirsiniz.

Kuruyemişlerle dengelenmiş kuru incir harika bir ara öğün seçeneğidir. Diğer ara öğün alternatiflerini ise diyetisyenimiz sizin için kaleme aldı, bir göz atmanızı öneririz :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim