Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

İlk Kez Salça Yapacaklar İçin Öneriler

İlk Kez Salça Yapacaklar İçin Öneriler
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Tüm sebze, meyve ve diğer gıdaları zamanında en taze haliyle tüketmek, tazeliğinden ödün vermeden saklamaya çalışmak hepimizin isteği. Günümüzde pratik olması amacıyla hazır ürünlere çok fazla yöneliyoruz. Fakat ne kadar pratik gibi görünse de evde yapılan bazı gıdaların lezzetini hazır ürünlerde kesinlikle bulamıyoruz. Bunlardan biri de kuşkusuz salça. Dışarıdan aldığımız hazır salçaların katkı maddesi kullanımı nedeni ile hem tadı hem de rengi evde yapılan salçalardan daha farklı oluyor.

Size vereceğimiz bir kaç öneri ile yıl boyunca keyifle tüketebileceğiniz salçalar hazırlamanıza katkıda bulunacağız :)

Domates Seçimi

Salça yapımında kullanacağınız her malzemenin kalitesi ve lezzeti doğrudan salçayı etkiler. Bu yüzden salçanızın lezzetli olması için en ideal domates; tam mevsiminde toplanmış (domateslerin en lezzetli olduğu dönem genellikle yaz sonudur), olgun, yassı, küçük ve etli olanlar olacaktır.

Tahta Kaşık

Salçayı karıştırırken veya pişirirken metal kaşık kullanmak yerine tahta kaşık kullanın. Çünkü metal kaşık salçanın sulanmasına ve yapısının bozulmasına neden olabilir.

Tuz ve Kekik

Salçanın uzun süre dayanmasını sağlayan faktörlerden biri ise tuzdur. Salçanın daha uzun süre dayanması için normal iyotlu tuz yerine iri kaya tuzu kullanın. Çünkü iyotlu tuz salçanın sulanmasına neden olabilir.

Kuru kekik güçlü bir antiseptik olduğu için salçanın daha uzun süre bozulmadan saklanmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle salçayı yaparken içine biraz kuru kekik katabilirsiniz. Tabii bu kısım tamamen tercihinize bağlı :)

Kavanoz ve Kapak Seçimi

Salça için kullanacağınız kavanozun çok sıcak bir suyla yıkanmış ve yıkandıktan sonra tamamen kurutulmuş olmasına dikkat edin. Mümkünse kavanozun iç kısmına el ile temas etmeyin. Kapak olarak ise daha önce kullanılmamış yeni kapak tercih edin.

Salçanın Küflenmesi Nasıl Önlenir?

Küflenmeyi önlemek için yapmamız gereken ilk şey; salçayı cam kavanoz içinde saklamak.

Hazırladığınız salçaları temiz cam kavanozların içine alın. Salçanın üzerini geçecek kadar zeytinyağı koyun. Bu şekilde salçanın hem lezzetini hem dayanıklılığını arttırmış olursunuz. Çünkü zeytinyağı salçanın hava ile temasını keser. Sonra hava almayacak şekilde kapağın ağzını sıkıca kapatın.

Salçayı kullanacağınız zaman kavanozdan alırken temiz bir kaşık kullanın ve üzerini tekrar örtecek kadar da zeytinyağı koyun.

Eğer salçayı teneke kutuda hazır olarak aldıysanız uzun süre dayanması için hemen temiz bir cam kavanozun içine koyarak saklayın.

Küflenmeyi önleyecek diğer bir yöntem ise salçayı dondurmak. Salçayı buz kalıplarına koyun ve dondurun. Kullanmak istediğinizde çıkarıp, ihtiyacınız olanı kadarını alın ve tekrar buzluğa koyun. Bu yöntemle küflenmeyi ve ekşimeyi engellemiş olursunuz.

Fark etmeden ya da doğrusunu bilemeden yaptığınız pişirme hatalarını düzeltmek için yazımız size çok faydalı olacaktır :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim