Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Hangi Yağ Daha Sağlıklı

Hangi Yağ Daha Sağlıklı
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Türk mutfağımızda yağlar yemeklerin önemli malzemeleridir. Geleneksel ağız tadının yanı sıra, son zamanlarda sağlık beslenme alanındaki yönelimler de yağ tercihlerimizde etkili oluyor. Hangi yağ daha sağlıklı sorusu hep aklımızda...

Besinlerdeki yağlar hormonlar, hormon benzeri yapılar ve hücre zarlarının yapımına katılan maddelerdir. Bu yüzden yağların diyetimizden tamamen çıkarılması vücut sisteminin işlevlerini olumsuz etkiler. Önemli olan doğru yağı seçmek ve doğru şekil ve miktarda kullanmaktır. Peki yemeklik yağları ne kadar doğru kullanıyoruz hiç düşündünüz mü?

Ayçiçek yağı, ayçiçeği bitkisinin çekirdeklerinden elde edilen açık sarı renkli ve hafif tadı olan bitkisel bir yağdır. Kontrollü kullanımı birçok kişinin kolesterol ve tansiyon dengesinin korunmasına yardımcı olur. Fakat kontrolsüz kullanımı kilo artışına sebep olabilir, kanser riskini arttırabilir. 

Yemeklerinizi pişirirken zeytinyağı ile birlikte bir miktar ayçiçek yağı kullanmak her iki yağında besin değerlerinden en doğru şekilde faydalanmanızı sağlayacaktır

Tereyağı hammaddesi temel olarak süt yağı olan, süt yağının konsantre hale getirilmesi ve sonrasında olgunlaştırılıp yayıklanması ile elde edilen bir süt ürünüdür.  İyi bir A vitamini kaynağıdır ve doymuş yağ oranı yüksektir. Tereyağı, D vitamini, E vitamini ve K vitamini gibi vitamin türlerini içerir.

Yemeklerde tereyağı kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yanmamasıdır. Bunun için kullandığınız yağın önemli bölümünü tencereyi ocaktan aldıktan sonra ekleyin veya tereyağını erir erimez diğer malzemelerinizi ilave edin. Tereyağını kullanırken içerisine zeytinyağı veya bitkisel sıvı yağı ilave ederseniz yanmasını önlemiş olursunuz. 

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesinden sıkılarak, kimyasal işlem görmeksizin, katkı maddesi içermeyen, oda sıcaklığında sıvı halde bulunan, yeşil-sarı renkte, bitkisel bir yağdır. Ayçiçeği, soya, pamuk çekirdeği, mısır özü gibi bitkisel yağlardan farkı da, doğal yollardan üretiliyor olmasıdır. 

Yemeklerinizde rafine edilmiş zeytinyağı kullanmak ayçiçek yağına göre daha sağlıklıdır. Bu yağ hem daha sağlıklı hem de palm yağından sonra sıcaklığa en dayanıklı yağdır. Çünkü zeytinyağının özelliklerinin değişmeye başladığı dumanlanma noktası 210-230 derecedir. 

Salatalar için içerisine biberiye, kekik gibi baharatlar ekleyerek lezzetlendirebileceğiniz sızma zeytinyağı kullanmanızı öneririz. Zeytinyağının kullanım alanları hakkında detaylı bilgiye blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim