Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Hangi tencere daha sağlıklı 2

Hangi tencere daha sağlıklı 2
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Mutfağınızda kullanabileceğiniz tencere ve tava çeşitlerine, her birinin avantaj ve dezavantajlarına devam ediyoruz. Makalemizin ilk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Seramik tencereler: Yapışmaz yüzeye sahip olduklarından dolayı teflon tencereye alternatif olarak kullanabilirsiniz. Seramik tencerelerde az yağ kullanarak lezzetli yemekler yapabilir, pilav, makarna, çorba gibi birçok akşam yemeği menüsünü seramik tencerelerde hazırlayabilirsiniz.

Seramik tencereler kolayca çizilse de teflon tencereler gibi sağlığa zararlı madde üretmez ve sağlık sorunu ortaya çıkarmaz. Ancak tencerenin görünümünü kötü etkilediği için dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca seramik tencerenin iç kısmı kendinden yağlı bir dokuya sahip olduğundan temizlenmesi ve kullanımı da oldukça pratiktir. Tencerenin bu dokuyu kaybetmemesi için bulaşık makinesinde yıkamamalısınız.

Alüminyum Tencere: Bu tencereler özellikle kızartmalar için uygundur ancak içinin kaplamalı olması veya anodize alüminyum (metal yüzeyi üzerindeki ileri aşamada oksidasyonu yavaşlatabilecek veya önleyebilecek bir koruyucu oksit film ile işlem görmüş alüminyum) kullanılması yemeklerin yapışmayıp daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Alüminyum tencereler uygun fiyatlarından, hafifliklerinden ve ısı iletkenliklerinden dolayı tercih edilmektedirler.

Toprak tencere: Bu tencerelerin kullanımı çok eskilere dayanır ve bu tencerede pişen yemeğin lezzetini hiçbir yemekte bulamazsınız. Toprak tencereyi günümüz de güveç olarak bilinmektedir. Mutfaklarda mutlaka olması gereken toprak kaplar yani güveçler, yemeğe kendine özgü bir lezzet verir. Fırında veya ocakta yemek pişirmeyi düşünürseniz rahatlıkla bu tencereleri kullanabilirsiniz. Kuru fasulye gibi sulu yemekler, toprak kaplarda yapıldığında çok lezzetli olur. Fakat toprak tencere kullanımı dikkat ister. Kullanıldıktan sonra iyice yıkamalı ve kurulamalısınız. Ayrıca toprak kaplarda çatlak oluştuğunda kullanılmamalıdır. Toprak kaplarda oluşan çatlaklar, mikroorganizma üremesine neden olarak sağlığınızı tehlikeye atabilir.

Toprak kaplarda yemek yaparken ani ısı değişimleri yapılmamalı aksi takdirde bir anda kısılan veya yükselen ateş toprak kabı kırabilir. Örneğin toprak tencereyi fırında kullanacaksanız fırını kesinlikle önceden ısıtmayın. Soğuk fırında ısıyı yavaş yavaş yükseltin ve yemeği ağır ağır pişirin.

Granit tencereler: İlk görünüşte teflon tencere ve tavaları anımsatır. Granit tencerelerin üretiminde kullanılan malzemenin doğal ve çizilmeye karşı oldukça dayanıklı olması, kimyasal malzeme içermemesi, sağlıklı pişirmede en önemli esastır. Ayrıca teflon tencerelerden daha sağlıklıdır.

Granit tencereler, et yemekleri, yüksek ısıda pişmesi gereken yemekler için oldukça uygundur. Yapışmaz yapısı, yüksek ısıya dayanıklı olması, taban ısısını her yere eşit olarak yayması ve ısıyı muhafaza etmesi özelliklerinden dolayı bu tencereler tercih sebebi olabilir.

Mutfakta kullanabileceğiniz diğer tava ve tencereleri incelemeye üçüncü makalemizden devam edebilirsiniz.

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim