Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Hangi Tencere Daha Sağlıklı 1

Hangi Tencere Daha Sağlıklı 1
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Lezzetli ve sağlıklı yemek pişirmek için seçtiğimiz malzemeler kadar tencere tava seçimi de da çok önemlidir. Isıyla sürekli temas halinde olan, içerisinde yemek pişirdiğimiz bu tencereleri ve tavaları seçerken ve kullanırken son derece hassas olmak gerekiyor. Hangi tencere daha sağlıklı sorusu hepimizin aklında.

Alüminyum, bakır, çelik, teflon, cam, seramik ve granit gibi her farklı tencere veya tavanın kendine özgü avantajları ve dezavantajları var. Peki ya hangi tencereler besinleri doğru pişirmek için uygun? Gelin vakit kaybetmeden yazımıza bir göz atalım, işte yemeğe uygun tencere seçmenin püf noktaları

Bakır tencere: Bakır tencerelerde pişen yemeklerin lezzeti diğer tencerelere göre çok daha farklıdır. Bakır tavalarda pişirilen, sahanda yumurta ve zeytinyağlı yemeklerin tadına ise paha biçilemez.

Bakır tencere kullanımının en önemli noktası tencerenin düzenli olarak kalaylanması ve bakımıdır. Bakır tencereleri kalaylamamak, bakımını yaptırmamak ve içerisinde yemek saklamak bakırın kalayının bozulmasına neden olur. Bu durum ayrıca sağlık açısından tehlikeli olan cıvayı ortaya çıkarır.

Cam Tencere: Cam gözeneksiz bir yapıya sahiptir ayrıca asit ve alkaliden de etkilenmez. Cam tencereleri, hem yemek pişirme hem de pişirdiğiniz yemeği saklama kabı olarak gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Cam yapısından dolayı ani ısı değişimlerinden etkilenir ve kolaylıkla kırılabilir. Bu yüzden cam tencere ya da kapları düşük ısıda pişirmeye ve ocaktan aldıktan sonra soğuk bir yüzeye bırakmaya çalışın.

Cam kapların olumsuz bir tarafı yiyeceklerin yapışma ihtimalinin biraz yüksek olması. Ancak bu durum; cam kapları ıslatarak bekletme veya içerisine su koyup hafif ısıtma ile giderilebilir. Cam tencerelerin temizliğinde tel kullanmamaya özen gösterin. Çünkü tel ile ovalamak camın çizilmesine ve temizlenmesinin güçleşmesine neden olur.

Teflon Tencere: Yemeklerinizi yağsız veya çok az yağla pişirmek istiyorsanız yapışmama özelliği gösterdiği için teflon tencere ve tavaları tercih edebilirsiniz.

Teflon tencerelerin olumsuz tarafı çizildiğinde kanserojen madde ortaya çıkarması. Bu yüzden teflon tencere ve tavalar kullanılırken kesinlikle metal çatal, kaşık kullanmayın. Tahta kaşık size yardımcı olacaktır. Kullandığınız teflon tencere ya da tavanın iç kısmında çiziğinin olmamasına, eğer çizilmişse de bunları mutfakta pişirme veya saklama kabı olarak kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Mutfakta kullanabileceğiniz diğer tava ve tencereleri incelemeye ikinci makalemizden devam edebilirsiniz.

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim