Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Goji Berry Faydaları

Goji Berry Faydaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Goji berry (kurt üzümü) turuncu, kırmızı renkli ve keskin tadı olan otantik bir meyvedir. Taze kullanımının yanı sıra kurutulmuş olarak da tüketilen goji berry, dünyada wolfberry ismiyle de bilinir. 

Yüksek oranda betakaroten, demir, C, B1, B6, B2 vitamini, protein, 18 amino asit, kalsiyum, fosfor, selenyum, çinko, bakır gibi önemli 21 mineral bulundurur. %21 gibi yüksek lif içeriğine sahip olan goji berry portakalda bulunan C vitaminine oranla daha yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden çok etkili antioksidanlar arasında gösterilir. İşte içerdiği bolca mineral sayesinde goji berry faydaları saymakla bitmez:

Goji berry içerdiği yüksek lif oranıyla kilo artışını tetikleyen nişastalı ve şekerli gıdalara olan isteği düşürür. Daha uzun sürede tokluk hissi vererek yeme isteğini azaltır. Goji berry’nin yapısında bulunan kromium adlı madde kandaki glikoz seviyesini dengelenmeye aynı zamanda yağsız kas kütlesinin kullanılmasına ve kilo kaybıyla birlikte daha hızlı yağ yakılmasına yardımcı olur.

Kansere neden olan serbest radikallerin verdiği hasarları en aza indirebilen goji berry düzenli olarak tüketildiğinde birçok kanser çeşidine yakalanma riskini azaltabilir. Özellikle goji berry çayı hücrelere zarar veren ve kansere neden olan kimyasallara karşı etkili olduğu kanıtlanan antioksidanlar açısından zengindir.

Serbest radikallerin verdiği zararlardan biri de cildin daha hızlı yaşlanmasına sebep olmalarıdır. Oldukça fazla lif ve antioksidan içeren goji berry anti-aging görevi görerek cildin serbest radikaller tarafından yaşlanmasını yavaşlatır ve sağlıklı bir yaşam sağlar.

A vitamini, zeaksantin, beta karoten gibi göz sağlığı açısından büyük önem taşıyan mineral ve vitaminleri içmesinden dolayı katarakt oluşmasını önlemesi, yaşlanmadan kaynaklanan görme sorunlarına yakalanma riskini de azaltması kurt üzümünün faydaları arasındadır. Ayrıca göz hücrelerinin çoğalmasında ve göz hücrelerinin sağlığının korunmasında etkili rol oynayabilmektedir.

Goji berry’nin düzenli tüketimi akciğer iltihaplarına faydalıdır. Bunun yanı sıra bol miktarda C vitamini içerdiği için solunum yolları enfeksiyonlarını da engelleyici özelliği vardır.

İçeriğindeki zengin kalsiyum açısından goji berry kullanımı sayesinde kemik sağlığınızı da korumuş olursunuz. Kemik sağlığını etkileyen faktörlerde bir başka blog yazımızda :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim