Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Fırında Pişirme İpuçları

Fırında Pişirme İpuçları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Fırın mutfakta en çok kullandığımız aletlerden biri şüphesiz. Bizi mutfaklarımızda oluşan kötü kokulardan kurtarırken zamandan tasarruf etmemizi de sağlıyor. Fırında pişirmenin, bir mutfak tekniği olarak reçetelerimizi fazla yağdan kurtarması da bir başka gaydası.

Peki yemeği sadece pişirmekle kalmayan, nice lezzetli yemeklerin sağlıklı alternatifini de bizlere sunan fırını doğru kullanıyor muyuz? Şimdi gelin fırın nasıl kullanılır sorusuna cevap arayalım, fırında pişirmenin püf noktaları nelerdir birlikte inceleyelim:

  • Fırın bazen pişirdiklerini kavurur, kurutur ve sertleştirir. Bunu önlemek için fırının içine bir bardak su koyun. Oluşacak buhar sayesinde kavrulup kuruma sorunları yaşamayacaksınız.
  • Suyu içinde kalan enfes bir fırın köfte için ızgara telini kullanmalısınız. Köftelerden akan yağların fırın tabanına dökülmemesi için de fırının en altına, içerisine bir miktar su koyduğunuz bir fırın tepsisi koymalısınız. Böylece köfteniz hem nemli bir ortamda pişip yumuşacık olacak, hem de fırınınız kirlenmeyecektir.
  • Kek ve hamur işlerini pişirirken mutlaka ön ısıtma yapmalısınız. Kabarma sırasında ise en az 20 dakika fırının kapağını açmamaya dikkat etmelisiniz.

  • Deniz ürünleri, kırmızı ve beyaz etleri, sebze ve meyveleri fırında pişirdiğinizde, fırın içerisindeki kuru hava sayesinde, çok daha az yağ kullanmamız mümkün olur. Bu besinler içerdikleri yağ veya suyla piştiğinden lezzetlerinden hiçbir şey kaybetmezler.
  • Tarifinizde proteinlerle (et, tavuk, balık gibi) karışık süt, yumurta veya peynir gibi malzemeler varsa, bu ürünlerin kesilmesini önlemek için fırını daha düşük sıcaklıkta çalıştırmanız gerekir. 
  • Özellikle fırında et pişirme sırasında başlangıçta yüksek ısı kullanılır; pişme süresinin sonuna doğru ısı düşürülür. Yüksek sıcaklıkla yiyeceğin üzeri mühürlenir ve bu sayede sıvıları içinde kalır. Izgara telini kullanmak, pişirdiğiniz kırmızı etleri mangalda pişmiş gibi hissettirmenin en iyi yöntemidir. 
  • Fırında pişireceğimiz yemeğin yumuşak olmasını istiyorsak üzerini kapatabilir, hafif kızarmasını istiyorsak üzerini açık bırakarak pişirebiliriz.
  • Fırında tavuk pişirme sırasında tavukların üstüne sürdüğünüz yağa şeker ilave ederseniz tavukların üzerleri nar gibi kızaracaktır.

Fırında pişireceğiniz muhteşem tariflerimiz için gurme tarifler köşemizi mutlaka inceleyin : )

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim