Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Fırında Meyve Sebze Nasıl Kurutulur?

Fırında Meyve Sebze Nasıl Kurutulur?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

FIRINDA SEBZE MEYVE NASIL KURUTULUR?

Kurutma, meyve ve sebzelerin uzun süre dayanmalarını sağlamak amacıyla, içeriğinde bulunan yüzde 85-90 oranındaki suyun yüzde 10-20 oranına düşürülmesiyle uygulanan bir işlemdir. Bu işlem sonucunda, su oranı azalan meyve ve sebzelerin şeker oranlarının yükselmesiyle birlikte dayanıklılıkları artar.

Meyvelerde kurutmaya elverişli olanlar, elma, armut, vişne, erik, kayısı,üzüm ve dutken; sebzeler arasında ise bamya, biber, fasulye, patlıcan ve kabağı, yeşillikler arasında ise nane, kekik ve biberiyedir.

 

Kurutma işleminde dikkat etmeniz gereken noktalar;

  • Sebze ve meyveleri açık havada, fırında veya kurutma dolaplarında kurutabilirsiniz. Açık havada kurutmak için güneşten ve gölgeden yararlanabilirsiniz.

  • Sebze veya meyvelerin kurutmaya uygun olgunlukta olmalarına dikkat edilmelidir. İçlerindeki yaprak, çöp, taş gibi yabancı maddeleri ayıklayıp yıkamanız gerekir.
  • Kurutma işlemi yapılacak sebze ve meyvelerin deformasyona uğramamış olmalarına dikkat etmelisiniz.
  • Bütün ve dilimlenmiş sebze ve meyveleri ayrı ayrı kurutmalısınız. Bahçenizde yapacağınız kurutma işleminde kurutulacak sebze ve meyveleri doğrudan toprakla temas ettirmemeye özen göstermeniz gerekir.
  • Sebze ve meyveleri açık havada kuruttuktan sonra, dayanıklı olmaları ve kurtlanmamaları için düşük ısılı fırında kısa bir süre bekletebilirsiniz.
  • Eğer tercihinizi fırında kurutmadan yana kullanmak istemezseniz kurutma için en sıcak mevsim seçmelisiniz. Çünkü kurutma işlemi ne kadar uzun sürerse besin kaybı da o kadar fazla olur.
  • Kurutulmuş yiyecekleri tazelerine oranla daha çabuk pişirebilirsiniz. Kullanmadan önce 1-2 saat sıcak suda bekletmeyi ya da yarım saat kadar kaynatmayı deneyin.
  •  

Kurutma işlemlerine birkaç örnek vermeye ne dersiniz?

Eviniz oldukça fazla güneş alıyorsa, ilk yapmanız gereken üzümlerinizi kopmamalarına özen göstererek yıkamak. Fazla sularını süzdürerek saplarından güneş gören bir yere asabilirsiniz.

Mevsiminde toplanmış ve saplarını çıkarıp yıkadığınız domateslerinizi hazırladıktan sonra, pişirme kağıdı serili fırın tepsisine dizin. Önceden 60 derecede ısıtılmış fırında, ortalama 10 saat pişirirek, kurumalarını sağlayın. Arada bir mutlaka dikkatle karıştırmaya özen gösterin.

Elmaları güzelce yıkayın ve kabuklarını soyun. Ardından çekirdeklerini ayıklayın. Arzunuza göre ince ince doğrayın. Bal, tarçın gibi malzemelerle de tatlandırabilirsiniz. Önceden ısıtılmış 100 derece fırında 1-2 saat kadar kontrollü bir biçimde kurutun. Ardından çıkarıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

Dolmalık, kırmızı, sivri ya da kurutmak istediğiniz herhangi bir biber çeşidini yıkayın ve kurulayın. Ardından ortalarından ipe dizin ve evin en çok güneş alan yerine asın. İşte hepsi bu kadar. Afiyet olsun:)

Evde sağlıklı ve lezzetli yemek yapmak istediğiniz her zaman "Pişirme Önerileri" sayfamızı inceleyebilirsiniz  :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim