Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Fırında Meyve Nasıl Kurutulur?

Fırında Meyve Nasıl Kurutulur?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kurutma meyvelerin uzun süre dayanmalarını sağlamak amacıyla, içeriğinde bulunan yüzde 85-90 oranındaki suyun yüzde 10-20 oranına düşürülmesiyle uygulanan bir işlemdir. Bu işlem sonucunda, su oranı azalan meyvelerin şeker oranlarının yükselmesiyle birlikte dayanıklılıkları da artar.

Meyvelerde kurutmaya elverişli olanlara örnek olarak elma, armut, vişne, erik, kayısı,üzüm ve dutu verebiliriz. Eğer pazardan kendi seçtiğiniz meyveleri değerlendirmek için evde meyve kurutma yöntemini seçtiyseniz dikkat etmeniz gerekenleri sizler için derledik. İşte meyve kurutmanın ipuçları:

  • Meyveleri açık havada, fırında veya kurutma dolaplarında kurutabilirsiniz. Açık havada kurutmak için güneşten yararlanın.
  • Meyvelerin kurutmaya uygun olgunlukta olmalarına dikkat edin. İçlerindeki yaprak, çöp, taş gibi yabancı maddeleri ayıklayıp yıkayın.
  • Kurutma işlemi yapılacak meyvelerin deforme olmamasına dikkat edin.
  • Bütün ve dilimlenmiş meyveleri ayrı ayrı kurutmalısınız. Bahçenizde yapacağınız kurutma işleminde kurutulacak meyveleri doğrudan toprakla temas ettirmemeye özen gösterin.
  • Elde ettiğiniz kuru meyveleri dayanıklı olmaları ve kurtlanmamaları için düşük ısılı fırında kısa bir süre bekletin.
  • Eğer tercihinizi fırında meyve kurutmadan yana kullanmak istemezseniz kurutma için en sıcak mevsimi seçmelisiniz. Çünkü kurutma işlemi ne kadar uzun sürerse besin kaybı da o kadar fazla olur.

Dilerseniz fırında meyve nasıl kurutulur sorusunu birkaç örnekle cevaplayalım. Bütün kurutma için örnek domates olsun. Mevsiminde toplanmış domatesler seçin ve saplarını çıkarın. Yıkadığınız domateslerinizi hazırladıktan sonra, pişirme kağıdı serili fırın tepsisine dizin. Önceden 60 derecede ısıtılmış fırında kurumalarını sağlayın. İŞlem 10 saate kadar sürebilir. Arada bir domatesleri dikkatlice ters yüz edin. Kalan tüm detaylara blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Şimdi de sıra dilimlenmiş bir örnekte. Elmaları güzelce yıkayın ve kabuklarını soyun. Ardından çekirdeklerini ayıklayın. Arzunuza uygun incelikte doğrayın. dilimleri bal, tarçın gibi malzemelerle de tatlandırabilirsiniz. Önceden ısıtılmış 100 derece fırında 1-2 saat kadar kontrollü bir biçimde kurutun. Ardından çıkarıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

Eviniz fazla güneş alıyorsa yaz mevsiminde fırınsız da meyve kurutabilirsiniz. Örneğimiz üzüm olsun. İlk yapmanız gereken üzümlerinizi kopmamalarına özen göstererek yıkamak. Fazla sularını süzdürdükten sonra saplarından güneş gören bir yere asabilirsiniz.

Evde sağlıklı ve lezzetli yemek yapmak istediğiniz her zaman pişirme önerileri sayfamızı inceleyebilirsiniz  :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim