Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Evde Zeytin Yapımı

Evde Zeytin Yapımı
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezi olan zeytinleri evinizde kendiniz de kolayca hazırlayabilirsiniz. Yıl boyunca kendi zeytinlerinizi yemenin keyfi de bir başka olacaktır.

Zeytinler dışında ihtiyacınız olanlar çok kolay ulaşabileceğiniz su, kaya tuzu gibi malzemeler. Taze zeytin ise ülkemizde her yerde bulunan ağaçlarından toplayabileceğiniz gibi, semt pazarlarından da temin edebilirsiniz. İşte püf noktalarıyla evde zeytin yapımı!

Evde siyah zeytin yapımı:

Öncelikle siyah zeytinleri en iyilerinden seçmelisiniz. Zeytinleri ayıklayıp birkaç kez yıkayın, suyunu iyice süzün. Daha sonra kaya tuzu ile birlikte su ilave etmeden 5 litrelik pet şişelere doldurun. Siyah zeytin yapımında kilo başına 100 gram kaya tuzu gerekiyor. Bu aşamada zeytinlere aroma vermek isterseniz şişelere az miktarda sirke ekleyebilirsiniz. Serin ve kuru bir yerde muhafaza ettiğiniz şişeleri 1 ay boyunca her gün çalkalayın. Gün aşırı kapaklarını hafifçe gevşetip biriken gazın çıkmasını sağlayın. Yaklaşık 3 ay sonra zeytinleriniz hazır olacaktır.

Olgunlaşan zeytinleri, şişeleri keserek çıkartın ve içindeki sızmış zeytin suyu ile birlikte cam kavanozlara alın. Zeytinlerin fazla tuzunu almak için tüketmeden bir gece önce duru suda bekletmenizi öneririz. Evde siyah zeytin nasıl yapılır sorusunun cevabı işte bu kadar basit!

Evde yeşil zeytin yapımı:

Taze yeşil zeytinleri pazardan aldığınız an yeşil zeytin yapımına hemen başlayabilirsiniz. Zeytinleri iyice yıkayın ve bir bıçak yardımıyla çekirdeğine değecek kadar çizin. Daha sonra cam kavanozlara yerleştirin, üzerlerine içme suyu doldurun ve kapaklarını kapatın. Zeytinlerin acılığı çıkana kadar her gün suyu değiştirin. Muhtemelen 10 gün yeterli olacaktır. Bu sürenin sonunda salamura işlemine başlayabilirsiniz.

Yeşil zeytin yapımında ihtiyacınız olan salamura için bir litre suya dört yemek kaşığı kaya tuzu ve dört adet limonun suyunu ekleyin. Zeytininize aroma katacak sirke, defne yaprağı gibi malzemeyi de bu aşamada salamuraya ekleyebilirsiniz.

Zeytinleri süzün ve üzerlerini örtecek kadar salamura ilave edin. Kavanozların ağzını kapatın. 4 gün sonra da zeytinlerinizi afiyetle yemeye başlayabilirsiniz!

Kendi ellerinizle hazırladığınız yeşil zeytinleri patates yuvası tarifimizde kullanmaya ne dersiniz?

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim