Sipariş Ver
pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Evde Tereyağı Nasıl Yapılır?

Evde Tereyağı Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

İnsan sağlığı açısından faydalı bir besin olan tereyağını evimizde özel bir ekipmana ihtiyaç duymadan, hızlı ve kolayca hazırlayabiliriz. Üstelik tam da istediğimiz lezzette... Peki hem kolay hem lezzetli tereyağı nasıl yapılır?

 

Evde Tereyağı Nasıl Yapılır? Malzeme Seçimi:

 

Tereyağı, sütün kaymağından veya taze sütle mayalanmış yoğurttan yapılabilmektedir. Ham madde farklı olsa da evde tereyağı yapımı sırasında uygulanan işlemler aynıdır.

 

Ellerinizle mayaladığınız yoğurdunuzun kaymağıyla yapmak isterseniz pişirme önerilerimizden biri olan “Evde Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları” yazımızı incelemeyi unutmayın :)

 

 

Süt Kaymağından Evde Tereyağı Yapımı

  • Süt kaynatılarak üzerinde oluşan kaymak alınır ve derin dondurucuya koyulur. Bu işlem tekrarlanarak kaymaklar biriktirilir.
  • Biriktirilen kaymaklar derin dondurucudan çıkarılıp, oda sıcaklığında çözdürülür. Sonra bir kabın içine koyulur ve blenderin orta hızıyla yağının ayrıştığı görülene kadar çırpılır.
  • Yağın bütünleşip toplanması için bir su bardağı soğuk su ilave edip kaşıkla karıştırılır ve su süzülür. Tekrar tereyağını bulanık sudan arındırmak için bir su bardağı soğuk su eklenerek, tereyağı kaşıkla çevrilir.
  • Son aşamada bir bardak daha soğuk su eklenerek ev yapımı tereyağımızın suyu süzdürülür; fazla suyun çıkması için kaşıkla bastırılır ve az tuz ilave edilir.

 

Evde Tereyağı Yapımı Sırasında Kullanabileceğimiz Püf Noktalar

  • Tereyağımızı yeterince karıştırıp tülbentten süzerek elde edeceğimiz suyu hem yağ hem de poğaça yapımında değerlendirebiliriz.
  • Ev yapımı tereyağımızı kendi başına kullabileceğimiz gibi çeşitli otlar ve baharatlarla çeşnilendirebilir, ikramlarımızda daha zengin bir sunum hazırlayabiliriz.
  • Ev yapımı tereyağımız çok çabuk bozulabileceğinden dolayı çabuk tüketmeliyiz ya da tereyağını buzluğumuzda saklamalıyız.

Afiyet Olsun. :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim