Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Evde Tarhana Yapımı

Evde Tarhana Yapımı
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Tarhana çorbası, içerisinde bolca vitamin ve mineral barındıran, kış aylarımızın vazgeçilmezi ve şifa kaynağı olan yiyeceklerden birisidir. Her yörede farklı yapılsa da tarhana, kurutulup saklanma özelliğinden dolayı çok uzun süre dayanan ve sabah kahvaltıları dahil her öğün tüketebileceğimiz nadir çorbalarımızdandır. Hazırlanması zor gibi görünse de aslında çok kolay ve keyiflidir.

Evde Tarhana Yapımının Püf Noktaları

Tarhana yapımında dikkat etmemiz gereken birkaç püf nokta bulunmaktadır. Bunlardan ilki, güneş ışığına doğrudan maruz kaldığında içerisindeki C ve B grubu vitaminlerinin birçoğu kaybolacağı için tarhanayı kuruturken daha gölge bir yer tercih etmenizdir. İkinci püf noktamız ise tarhananızı tam kuruduğundan emin olduktan sonra çekmenizdir. Böylelikle küf oluşumunu önlemiş olursunuz. Ayrıca tarhananın ekşi olmasını istiyorsanız, hamurunu 2 gün bekleterek ekşi bir tada sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Evde Tarhana Nasıl Yapılır?

Şifa kaynağı olan tarhanayı evde yapmayı gözünüzde asla büyütmeyin. Hazır mevsimi de gelmişken evde tarhana nasıl yapılır öğrenmeye ne dersiniz :)

 • Dolmalık biberlerin çekirdeklerini çıkarın ve yumuşayıncaya kadar haşlayın.
 • Domatesleri ikiye bölün ve rendeleyin.
 • Dolmalık biber, soğanlar ve rendelediğiniz domatesleri blender yardımıyla püre kıvamına getirin. Derin ve geniş bir kapaklı kaba malzemeleri alın.
 • Üzerine ekmek hamuru, yoğurt, tuz ve unu ilave ederek yoğurun. Ekmek hamuru kıvamına gelinceye kadar un ekleyerek yoğurmaya devam edin.
 • Hamurun kapağını kapatarak, ılık bir yerde mayalanmaya bırakın.
 • En az 3 gün boyunca günde 1-2 kez yoğurun ve hamurun ekşimesini bekleyin.
 • Hamurun kokusu ekşiyip tarhana kıvamını alınca temiz bir bez üzerine olabildiğince ince bir şekilde yayın.
 • Kurumaya başlayan hamurları ters çevirin. Ara ara kırarak ufaltın ve kurutmaya devam edin. Rengi açılıp kuruduğunda blender kullanarak olabildiğince ufaltın.
 • Hazırlanan tarhanayı bir fırın tepsisine yayarak 1-2 gün daha kurumaya bırakın.
 • Tamamen kuruduğundan emin olduğunuz tarhanayı kavanoza alabilirsiniz.
 • 2-3 yemek kaşığı kullanarak tarhana çorbanızı yapabilirsiniz.

Tarhana Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Tarhanayı hazırladınız. Peki, nasıl saklayacaksınız? Tarhananın raf ömrü uzun olduğu için mümkün olduğunca ağzı kapalı, cam kavanozlarda serin ve gölge bir yerde uzun süre saklayabilirsiniz.

Evde tarhana yapımının inceliklerini öğrendiğimize göre gurme tariflerimizden biri olan doldurulmuş biber dilimlerini denemeye ne dersiniz?

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim