Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Evde Sucuk Yapımı

Evde Sucuk Yapımı
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Her türlüsü her öğünde büyük zevkle yenilen sucuğu evinizde doğal yöntemlerle hazırlayıp tüketebilirsiniz. Gelin evde sucuk yapmayı öğrenelim, ilk olarak da nelere dikkat etmemiz gerektiğini inceleyelim:

Evde sucuk yapımı için dana kaburga kapağından ya da döş denilen, kemiğe yakın bölgenin etinden bir kez çekilen kıymayı tercih etmelisiniz. Ev yapımı sucuk içindeki kıymanın yağ oranı % 40 olmalıdır. Daha az yağlı bir kıyma, sucuğun kurudukça sertleşmesine sebep olacaktır.

Gerçek bir sucuk tarifi lezzetini kullanılan farklı baharatların karışımından alır. Baharatlar ayrıca etin bakterilenip çürümesini engeller ve uzun süre saklanabilmesini de sağlarlar. 20 gram tuz, 20 gram kimyon, 20 gram toz kırmızı biber, 10 gram karabiber, 10 gram yenibahar, 1 baş dövülmüş sarımsaktan bir kilo kıyma için yeterlidir. Bu karışıma sucuk baharatı da denilir.

Sucuğun harcını hazırlarken önce çalışacağınız yüzeyi temizlemeli veya yabancı bir maddeyle temas etmemiş şeffaf bir örtü kullanmalısınız. Steril eldiven kullanmanızı da tavsiye ederiz.

Önce sucuk baharatını kıymanıza iyice karıştırın. Hazırladığınız harçtan bir köfte yapıp tadına bakarak baharat oranını bu aşamada kontrol edebilirsiniz. Daha sonra bir bez yardımıyla kıymanın üzerini örtün ve karışımı arada yoğurarak oda sıcaklığında 3 ila 12 saat bekletin. Daha sonra iyice fermente olması için 1 ila 2 gün buzdolabında bekletin.

Sucuk yapımında harcı doldurmak için kullanılan bağırsak, zaman içinde etin içindeki suyu yavaş ve kontrollü bir şekilde dışarı atar. Doldurma işlemine geçmeden önce bağırsakları önce kaynar suya daldırıp 5 dakika bekletip yumuşatın, daha sonra sirkeli kaynar suda bekleterek dezenfekte edin.

Sucuğu doldurmak için harcınızı ağzı çok derin olmayan bir huniye yerleştirin. Huninin ağzını bağırsağın içine sokun. Harca huninin üstünden bastırarak hiç boşluk kalmayacak şekilde  bağırsağı sıkı sıkı doldurun. Doldurduğunuz sucukları keten bir iple bağlayın ve buzdolabının uygun bir yerine asarak kurutmaya bırakın.

Sucukların üstü zamanla küflenebilir. Bunu önlemek için dışlarını sirkeli bezle 3 günde bir temizleyin. Sucukların aşırı sertleşmemesi için en fazla 3 hafta bekletikten sonra tüketmenizi öneririz.

Evde sucuk nasıl yapılır sorusunun cevabını sizlerle paylaştık. Sucuk ve diğer et ürünlerinin besin değerlerine de yine sitemizden ulaşabilirsiniz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim