Sipariş Ver
pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Evde Sucuk Yapımı

Evde Sucuk Yapımı
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

EVDE SUCUK YAPIMI

Evde sucuk yapımı; et yemeği yaparken kullandığınız kemiklere yapışan ufak parçaları, lezzetli bir şekilde değerlendirmek ve saklamak için başvurabileceğiniz bir yoludur.

Sucuk yaparken kullanılan bağırsak, yarı geçirgenliği ile kuruma esnasında yapısındaki suyu yavaş ve kontrollü bir şekilde dışarı atar. Baharatlar ise etin bakterilenip çürümesini engeller ve böylece et uzun süre saklanabilir hale gelir. Son aşama olan sucukların asılmasının sebebi ise, bağırsak ve sucuğun herhangi bir yere temas etmesini engelleyerek, yarı geçirgen bağırsaktan nüfuz eden yüzeyin tadını ve nemini korumasını sağlamaktır.,

Hazırlık Aşamasında Dikkat Edilecekler;

Hazırlık işlemine başlamadan önce, el ve tırnak temizliğinize dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca çalışacağınız yüzeyi de temizlemeli veya yabancı bir maddeyle temas etmemiş şeffaf bir örtü kullanmalısınız.

Et seçimi yaparken, kemiğe yakın bölgelerin etinin kıyma olarak çekilmiş halini değerlendirebilirsiniz. Ayrıca kıymanızın hangi etten yapıldığını bilmeniz son derece önemli olduğundan, kasabınızdan özellikle eti kıyma olarak çektirmesini rica etmelisiniz.

Sucuğun içindeki kıymanın yağ oranı etin yumuşaklığını doğrudan etkilemektedir. Bu sebeple, kullanacağınız kıymanın yağ oranı yüzde 40 olmalıdır. Daha az yağlı bir et sucuğun kurudukça sertleşmesine sebep olacaktır.

 

Sucuk Yapımı ve Kurutulması;

İç harcı hazırlarken baharatları bir kez çekilmiş kıymanıza serpin ve karışımınızı 3-12 saat bekletin. Ardından  tuzla dövdüğünüz sarımsağı da ekleyerek yaklaşık 15-20 dakika yoğurun. Yoğurma işlemi tamamlandıktan sonra, bir bez yardımıyla kıymanın üzerini örtün ve fermente olması için 24 saat buzdolabında bekletin. Karışımınız böylece hazır olacaktır. Sucuk doldurmaya geçmeden önce, hazırladığınız harçtan bir köfte yapıp tadına bakarak baharat oranını dilediğinizce ayarlayabilir hatta farklı baharatlar deneyebilirsiniz.

Dolum işlemi için, kurutulmuş bağırsakları kaynar suya daldırın ve 3-4 dakika bekleterek açılmalarını sağlayın. Birkaç kez sudan geçirip sirkeli kaynar suda bekleterek dezenfekte edin. Ardından suyunu süzüp işleme başlayabilirsiniz.

Öncelikle ağzı çok derin olmayan bir huniyi, boşluk kalmayacak şekilde kıymayla doldurun (Sucuğun bozulmaması için boşluk kalmadığından emin olmanız gerekir.). Daha sonra sucuğunuzu keten bir iple bağlayın ve buzdolabının uygun bir yerine asarak kurutmaya bırakın.

Evde sucuk nasıl yapılır sorusunun cevabına ek olarak merak ettiğiniz sağlıklı pişirme önerileri ve daha fazlası için blogumuzun Pişirme Önerileri kısmını ziyaret etmeyi unutmayın.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim