pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Evde Şekersiz Dondurma Yapımı

Evde Şekersiz Dondurma Yapımı
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Çocukken; yemek için ilkbaharı bekler, yaz güneşinin kavurucu sıcağı altında, sıcaktan yemek bile istemediğimizde koşa koşa gidip aldığımız, bize istisnasız çocukluğumuzu hatırlatan dondurmayı bu kez evde yapıyoruz hem de en sağlıklı şekliyle, şekersiz!

İyi bir dondurma yapmanın püf noktaları nelerdir?

İyi dondurma yapmanın püf noktası süt seçimi ve soğutma aşamasıdır. Yoksa yapımı oldukça kolaydır. İyi dondurma yağlı sağma sütten olur. İyi dondurma için keçi sütünü kullanılır ve önerilir. Maraş dondurmasının sırlarından biri de bu süttür. Maalesef bu sütü bulmak bizler için çok zor olması sebebiyle sağma süt, onu da bulamıyorsak pastörize edilmiş sütten iyi dondurma yapmak için süt kremasını kullanabilirsiniz.

Evde dondurma yaparken bunlara dikkat edin

Ev dondurmasında dikkat edilecek bir diğer konu ise yoğurma ve dondurma aşamasıdır. İyi bir soğutucu ve azimli kollar (ya da dondurma makinesi) olmazsa, dondurmamız hafif buz kristalli olabilir.

  1. Dondurma yaparken sütün kararmaması için kullanılan tencere emaye, bakır veya iyi cins alüminyum olmalı.
  2. Dondurma buz dolabında yapılacaksa, buzdolabının buz yapma kabına hazırlanan dondurma ağzından bir parmak aşağıya kadar doldurulmalı.
  3. Kalıplardaki dondurma soğuduktan sonra, buz dolabının buz yapma yerine kullanılmalı, buz dolabının derecesi yükseltilmeli.
  4. Ara sıra kalıplar kontrol edilmeli ve kenarda, dipte donma olmuşsa dondurma iyice karıştırılmalı
  5. Böylece sık sık kenarlar ve dip dondukça karıştırılarak süt tamamen dondurularak, sakız gibi sünecek hale getirilir.
  6. Meyveli dondurmaları daha sık karıştırmak gerekir. Çünkü onlar daha çabuk buzlaşır ve erirler. Bu nedenle karıştırma işlemini çok seri yapmak gerekir.
  7. Meyveli dondurmalarda meyveler sıcak şuruba atılmamalı ve kaynatılmamalıdır. Çünkü meyvenin lezzeti, besin değeri ve kokusu olumsuz etkilenir.

Dondurma yaparken şeker yerine ne kullanmalıyız?

Dilediğiniz meyveyi, örneğin muz çilek, kivi vs. dilimleyerek buzluğa atın. Bir ya da 2 saat sonra dondurucudan çıkarmış olduğunuz meyveler ile birlikte bal, sahlep ve sütü blender’dan geçirin. Dondurma kalıplarına koyup dondurucuda iyice dondurun.

Bal ve salep yerine kefir veya pekmez de kullanabilirsiniz. Böylelikle dondurmanın besleyici değerini de pratik yoldan arttırmış olursunuz.

Dondurma en hafif tatlılardan biri olarak tatlı krizlerinize en iyi çözüm, özellikle yaz aylarında! Peki ‘diyet yaparken tatlı tüketebilir miyim, tatlı tüketiminin sınırı nedir?’ cevabı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim