Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Evde salep nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir?

Evde salep nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

EVDE SALEP NASIL YAPILIR? PÜF NOKTALARI NELERDİR?

 

Lezzeti ve kokusuyla kış günlerinin vazgeçilmezi salep doğallığından ve içeriğinden emin olunarak evde yapılabilir, faydaları saymakla bitmez harika bir içecektir. Kış mevsiminin soğuğunda nezle ve grip gibi pek çok hastalığa karşı da koruyucu etki gösterir. Salep yapımında dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır.

 

Salep Malzemelerinin Kalitesi

 

Bir salebin lezzetli ve doğal tadında olabilmesi için dikkat edilmesi gereken ilk nokta; içeceğin ana maddesi olan toz salebin gerçek salep olmasıdır. Orijinal olmayan saleplerin tadı da kötü olacağı için ne yazık ki pişirme aşaması sonrasında istenilen sonuca ulaşmak pek de mümkün değildir. Bu nedenle salep yapımı için salep satın alırken güvenilir aktarlar tercih edilmelidir. Ayrıca kapalı ambalajlar dahil olmak üzere, dışarıda satılan saleplerin pek çoğunun şeker ya da vanilin ile tatlandırılan sahte salep tozları olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Etiket okuma alışkanlığı edinmeniz için bir neden daha :)

 

Salebin Azar Azar Satın Alınması

 

Lezzetli salep yapmanın püf noktalarından birisi de; taze tat elde edebilmek için her yapılışında aktardan yeniden alınmasıdır. Salep yapılırken kullanılan salep tozunun tarif içerisinde yeri çok olmadığı için, az miktarda almak yeterli olacaktır

 

Salebin Kıvamı

 

Evde salep yapımı sırasında ortaya lezzetli bir sonuç çıkabilmesi adına hazırlanan salep çok sulu olmamalıdır. Gereken yoğunluğa ulaştığını anlamak için hem akıcı hem de katı bir kıvamı olan muhallebiyi baz alabilirsiniz. Çünkü bundan daha az yoğun olan salep bir tür sıvı kıvamında olacağı için, içildiğinde kendi tadını da ne yazık ki veremeyecektir.

 

 

Salebin Topaklanmaması

 

Bardaktan içilirken ağza gelen salep parçaları hoş bir etki bırakmamaktadır. Salep doğru pişirilmediği takdirde hazırlanışı esnasında tencere içerisinde topaklanma yapabilir. Bunu engellemek için yapılacak şey de karıştırma işlemidir. Salep tozu ve şekeri bir tencereye alıp ardından üzerine soğuk süt eklemeli ve malzemeler sütün içerisinde iyice eridikten sonra pişirme işlemine başlamalısınız

 

Salebin Tatlandırılması

 

Sütün kaynaması tamamlanmadan önce, içerisine çubuk tarçın eklenerek salebinizi tatlandırılabilirsiniz. Ayrıca süt kaynadıktan sonra, ocak kapatılmadan hemen önce tencere içerisine vanilya ekleyerek de hoş bir vanilya tadı elde edebilirsiniz. Daha değişik ve özgün lezzetler keşfetmek için, pişirme esnasında salebin içerisine limon ya da portakal kabukları rendeleyebilirsiniz. Damla sakızı da iyi ve lezzetli salep yapımı için kullanılabilecek bir malzeme olarak değerlendirilebilir. Süslemeyi de krokanla yapabilir, kendi karışımlarınızı oluşturabilirsiniz :)

 

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim