Sipariş Ver
pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Evde Pirinç Unu Nasıl Yapılır?

Evde Pirinç Unu Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Pirinç unu, beyaz ya da esmer pirincin kurutulup öğütülmesi ile elde edilen bir un çeşididir. Gluten ve buğday unu ürünlerine alerjisi olanlar için alternatif olarak tercih edilebilecek ideal bir besin kaynağıdır.

Bebek mamaları, sütlü tatlılar, dondurmalar, kurabiyeler, kekler, çorbalar ve pastacılık ürünlerinde yoğun olarak kullanılan pirinç ununu marketlerden satın alabileceğiniz gibi evde çeşitli yöntemlerle kendiniz de kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

 

Evde Pirinç Unu Nasıl Yapılır?

Evde pirinç unu yapımında başvurabileceğiniz yöntemler:

İlk yöntem; 1 su bardağı pirinç, 2 su bardağı sıcak su içerisine bir önceki akşamdan bastırılır. Ertesi gün pirinçler suyunu çekmiş ve iyice kabarmış olacağından fazla su süzülür. Geniş bir tepsiye alınan pirinçler, kurumaya yakınken yani hafif nemli hale geldiğinde blenderdan geçirilir ve öğütülen pirinçler tekrar tepsiye alınarak sıcak bir ortamda kurutulmaya bırakılır. Kurutma işlemi bittikten sonra kalan büyük parçalar varsa, bir dövücü veya ince bir elek yardımıyla ezilir ve un haline getirilir.

İkinci yöntem için ise esmer ya da beyaz pirinç bol su ile birkaç kez yıkanır. Yıkanan pirinçler bir gün boyunca tepside kurutulur. Bu arada pirinçleri ara ara elinizle dağıtarak ters yüz etmeyi unutmamanız gerekir. Kuruyan pirinçler mutfak robotu ya da kahve öğütücüsünde çekilir. İyice ufalandıktan sonra tekrar tepsiye yayılarak sıcak bir yerde kurumaya bırakılır. Doğal yöntemlerle kurutma imkanınız yoksa, fırında da yapışmayacak kıvama gelene kadar 40-50 derecede 15-20 dakika kurutabilirsiniz. Kalan büyük parçaları da bir dövücü yardımıyla ezdiğinizde pirinç ununuz hazır hale gelmiş olacaktır.

Ev Yapımı Pirinç Unu Nasıl Saklanmalı?

Pirinç unu çok çabuk küflendiğinden dolayı fazla miktarda yapılmaması gerekir. Ayrıca elde ettiğiniz unu, loş ve havadar bir ortamda kapaklı ve cam kavanozlarda saklamak en iyisi olacaktır. 

Pirinç unu gluten içermediğinden, genellikle glutensiz tariflerde tercih edilen un çeşitlerinden biridir. Glutensiz beslenmeyle ilgili ayrıntılı bilgi için, diyetisyen köşemizde yer verdiğimiz “Glutensiz Beslenme ve Çölyak Hastalığı” yazımızı inceleyebilirsiniz :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim