Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Evde Kefir Yapmanın Püf Noktaları

Evde Kefir Yapmanın Püf Noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Ana yurdu Kuzey Kafkasya olan eski ve köklü bir içecektir kefir. Kafkas halkının sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarında beslenme alışkanlıklarının, özellikle de kefirin rolü büyüktür. Kefir adeta bir uzun yaşam ve gençlik iksiri olarak düşünülebilir. Kefir sütün mayalanması ile elde edilir. Tadı sodalı ayrana, kıvamı ise salepe benzeyen, fermente bir süt ürünüdür. Kefir mayalama işlemi sırasında oluşan karbonmonoksit, kefirin köpürmesini sağlar. Kafkasya’nın dağlık bölgelerindeki keçilerin sütünün yanı sıra inek ve koyun sütü kullanılarak da hazırlanabilir. Kefirin en dikkat çekici özelliklerinden biri de yoğurtta 2 adet olan mayanın, kefirde 25-30 adetinde olmasıdır.

Evde Kefir Nasıl Mayalanır?

Mayalama işlemi için gereken malzemeler; 1 litre süt, 20 gram kefir mayası, kavanoz ve süzgeç.

Malzemelerinizi hazırladıktan sonra sütünüz oda sıcaklığına geldiğinde kefir mayasını ilave edin. Kavanozun ağız kısmını hava alacak ama toz ve yabancı madde girmeyecek şekilde peçete yahut ince dokulu bir bezle kapatın. Oda sıcaklığının 20-25 derecelik ısısını koruyacak şekilde bir köşede bırakın.18-24 saat sütün pıhtılaşma süresidir ve bu süre içerisinde süt pıhtılaştığında kefiriniz hazırdır. 12 saat buzdolabında tutarak iyice olgunlaşmasını sağlamalısınız. Daha sonra kefirinizi süzgeçle süzün ve süzdüğünüz kefir mayalarını içme suyu ile yıkayın. Buzdolabında beş güne kadar saklayabilirsiniz.

Kefirin bileşiminde %1 süt asidi, %0.5 ve 2.0 oranında etil alkol bulunur. Bekledikçe alkol oranı da artar, dolayısıyla ekşiliği de artar. Damak zevkinize göre bu süreyi ayarlayabilirsiniz.

Kefir mayalama işlemi bu kadar kolaydır.

Kefir Mayalarken Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktalar Neler?

  • Kefir mayalama esnasında sütünüz mutlaka oda sıcaklığında olmalıdır. Kullandığınız süt eğer çiğ süt ise kaynatma işleminden sonra oda sıcaklığına gelene kadar soğumasını beklemelisiniz.
  • Mayaladığınız sütün üzerine asla örtmemelisiniz. İçerisine toz girmeyecek şekilde hava almasını sağlamak şart.
  • Kefir mayalarınızı yıkadığınız su; klorsuz ve içme suyu kalitesinde bir su olmalıdır.
  • Kefiri süzerken kullandığınız süzgeç kesinlikle metal olmamalı, plastik bir malzemeden yapılmış olmalı, süzerken yardım alacağınız kaşık ise tahta olmalıdır. Aksi takdirde mayaların ölmesi söz konusu.
  • Kullandığınız kavanoz cam malzemeden yapılmış olmalıdır.

Kefirin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Çok sağlıklı ve şifalı bir içecek olan kefirin hayatımıza girmemesi için hiçbir neden yok.

  • Kefirin; kronik olan yorgunluk, dikkat eksikliği, kansızlık, zeka gelişimi, mide şişkinliği, şeker ve ülsere iyi geldiği bilinir.
  • Enfeksiyonlara karşı vücudunuzun bağışıklığını arttırır, stres azaltır, kolestrolü düşürür, damar sertliği ve kaslarda oluşan kasılmaları önler, kanı temizler, egzama gibi cilt hastalıklarına da iyi gelir.
  • Kefirin tok tutma özelliği vardır ve diyet yapan kişilerce tüketimi yaygındır.

Eğer evde kefir yapmak hoşunuza gittiyse evde yoğurt yapımı için püf noktalar yazımıza da bir göz atmanızı öneririz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim