Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Evde kefir nasıl mayalanır?

Evde kefir nasıl mayalanır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Kefir tadı ve görünüşü ayranı andıran; keçi, inek ve koyun sütünden yapılan fermente edilmiş ekşimsi bir süt ürünüdür. İçilerek tüketilebileceği gibi, ekmeğinizin üzerine sürmelik tariflerden dondurmaya, salataya kadar pek çok yerde kullanılır.

Kefir faydaları saymakla bitmeyen bir besindir; sindirim sistemini güçlendirir, enfeksiyonlara karşı direnci artırır, uykusuzluğu önler. Probiyotik bir gıda olması sebebiyle de en büyük faydası ise sindirimi kolaylaştırmasıdır. 

Sağlıklı olduğu kadar lezzetli de olan kefiri evde hazırlamaya ne dersiniz? İhtiyaç listemiz: Süt, kefir mayası, tahta kaşık, süzgeç ve cam kavanoz.

Evde kefir nasıl mayalanır?

İlk olarak çiğ sütü kaynatın. Kaynayan sütü ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Soğuduğunda üzerinde oluşan kaymağı alın ve sütü cam kavanoza aktarın. Daha önceden temin ettiğimiz kefir mayasını, içinde bulunduğu süt ya da sudan tahta kaşık yardımıyla süzerek alın. 1 litre süt için kullanmamız gereken kefir mayası oranı 1 ceviz tanesi kadardır.  

Kefir mayasını oda sıcaklığına gelmiş olan sütün içine yavaşça ekleyin. Kavanozun ağzını sıkıca kapatın. Işık görmemesi için üzerini bir bezle örterek oda sıcaklığında bekletin. 

Mayalanma işlemi 8-24 saat arasında sürebilir. Kefirin hazır olup olmadığını anlamak için kavanozun dışından baktığınızda kesilmiş süt kıvamını aldığını görmeniz gerekir. 

Elde edilen kefiri süzün ve kefir taneleri süzgeçte kalacak şekilde farklı bir kavanoza ya da şişeye alın. İşte ev yapımı kefiriniz kullanıma hazır :)

Evde kendi ellerimizle hazırladığımız besinlerin tadı bir başka olur! Ev yapımı beyaz peynir de onlardan biri. “Evde Beyaz Peynir Nasıl Yapılır?” blog yazımızı incelemeyi unutmayın.

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim