pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Evde İncir Kurusu Nasıl Yapılır?

Evde İncir Kurusu Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Anavatanı Doğu Akdeniz ve Güneybatı Asya olan, lif, antioksidan, mineral ve vitaminler bakımından oldukça zengin içeriğe sahip incir; hem lezzetinden hem de insan sağlığına faydalarından dolayı taze ya da kurutulmuş olarak sıklıkla tüketiliyor.

İnciri sadece yaz aylarında tüketmemek için evde kendiniz kurutabilir böylece istediğiniz mevsimde gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Bunun için sizlere incir kurutmanın yöntemlerinden ve inceliklerinden bahsedeceğiz :)

İncir Kurutma Yöntemleri

İncir kurutmak için iki yöntem var. Bunların ilki güneşte kurutma, ikincisi ise fırında kurutma. Eğer güneşten faydalanabileceğiniz bir yerde yaşıyorsanız tercihinizi doğal olan bu kurutma yönteminden yana kullanmanızı tavsiye ederiz. Fakat uygun bir iklimde yaşamıyorsanız ya da güneşten tam yararlanamıyorsanız da fırında kurutma yöntemini deneyebilirsiniz.

Kurutmanın inceliklerine gelirsek her zaman olduğu gibi ham madde kalitesi son derece önemli bir konu. Özellikle etli yani içi dolgun ve kabukları ince olan olgun incirleri tercih etmeye çalışın hatta yere düşen incirler kurutma işlemi için oldukça doğru bir seçim olacaktır.

Güneşte Kurutma Yöntemi

Güneşte incir kurutma, uygulamada çok fazla tercih edilen doğal bir yöntemdir. Güneşte incir kurutmak için ilk olarak incirleri bol su ile iyice yıkayın. Yıkadığınız incirlerin fazla sularını temiz bir havlu ya da kağıt havlu kullanarak alın.

İncirlerin fazla sularını aldıktan sonra bıçak yardımıyla sap kısımlarını, çürük ve darbeli yerlerini kesin. Baş kısımdan sap kısmına doğru kesik atarak inciri ortadan ikiye bölün. İncirlerin hava almasını sağlayacak bir tül ya da tülbendi tel ızgaranın üzerine serin. Tel ızgaranız yoksa tepsi de kullanabilirsiniz. Kestiğiniz incirleri bu bezin üzerine aralıklı olarak dizin. İncirlerin üzerini ince bir bezle örtün.

İncirleri dizdiğiniz tel ızgarayı ya da tepsiyi güneş gören bir yere koyun. 2-3 saatte bir kontrol ederek kurutun. Bu şekilde incirlerin yaklaşık 3-5 gün içinde tamamen kuruması sağlanabilir. İki tarafında güzelce kuruması için arada incirleri ters düz etmeyi unutmayın!

İncirin kuruduğunu anlamanızın yolu ise çok basit. Eğer inciri sıktığınızda suyu çıkmıyorsa ve yumuşaksa kurumuşlardır. İncirin nemli kalmamasına dikkat edin. Çünkü nemli kalması halinde kurtlanabilirler.

Fırında Kurutma Yöntemi

Fırında incir kurutmak için ilk olarak incirleri bol su ile iyice yıkayın. Yıkadığınız incirlerin fazla sularını temiz bir havlu ya da kağıt havlu kullanarak alın.

İncirlere baş kısımdan sap kısmına doğru kesik atarak, ortadan ikiye bölün. İkiye ayrılan incirleri temiz bir fırın tepsisine birbirine değmeyecek şekilde aralıklarla dizin. Fırının sıcaklığını 43-46 dereceye ayarlayın. Buradaki önemli ayrıntı, fırın içinde nem oluşmasını önlemek için fırının kapağını hafif aralık bırakmak.

Saat başı incirleri kontrol ederek kurutun ve incirleri ters düz edip tepsiyi tekrar fırına verin.

Bu şekilde incirlerin yaklaşık 10-12 saatte içinde tamamen kuruması sağlanabilir.

Hazırladığınız kuru incirleri hava almayacak şekilde cam kavanoz ya da kaplara koyup güneş görmeyen bir yerde uzun süre saklayabilirsiniz. Alternatif olarak da kurumuş incirleri bez torbalarda içine birkaç defne yaprağı koyarak kuru ve serin yerde muhafaza edebilirsiniz.

Kuru incirin ve merak ettiğiniz diğer kuru meyvelerin besin değerlerine Ne? Ne Kadar? Kaç Kalori? kısmından kolaylıkla ulaşabilirsiniz :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim