Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Evde Güllaç Yapımı

Evde Güllaç Yapımı
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Nişastalı yufkaların arasına konulan malzemeleri ve üzerine serpilen gül suyu ile Ramazan’ın en güzel tatlılarından biridir güllaç. Hafif olması, enerji ihtiyacını karşılaması ve mideyi rahatsız etmemesi sebepleri ile çok sevilir. Peki evde güllaç nasıl yapılır?

Herhangi bir güllaç tarifi için en temel malzeme güllaç yaprağı da denilen nişastalı yufkadır. Un, mısır nişastası ve su ustaca bir araya getirilip kızgın tavada pişirilir ve güllaç yapraklarına dönüştürülür.

Evde hazırlarken yarım çay bardağı un, bir çay bardağı nişasta ve bir su bardağı içme suyu ile çırpılır. Karışım cıvık kıvamda ve son derece pürüzsüz olmalıdır. Daha sonra karışım kızgın bir teflon tavada krep yapar gibi pişirilir.

İyi bir güllaç yufkası elde edildiğinin kanıtı ise, ışığa tutulduğunda arkasını gösterecek kadar şeffaf olmasıdır. Yufka ne fazla sert, ne de yumuşak olmamalıdır. Güllaç yufkası evde hazırlanabileceği gibi kolayca dışarıdan da temin edilebilir.

Güllaç hazırlanırken bu yufkalar şekerli süt, fındık, fıstık, ceviz, nar taneleri ve meyve parçaları ile birleştirilir. Harika bir tarif için Rafinera mutfağından bir çilekli güllaç öneririz.

Dikkat etmeniz gereken püf noktaları nelerdir?

  • Güllaç yufkalarının üzerine dökeceğiniz sütün ısısı çok önemlidir. Süt soğuk ya da ılık olursa yufkalar yumuşamaz. Süt çok sıcak olursa da güllaç lapa gibi olur. Yumuşaması için, sütün sıcaklığı ılıktan biraz biraz fazla olmalıdır.
  • Nişastalı yapraklar güllaç yapımı sırasında sütü çok çabuk bir şekilde çekerler. Çekecekleri süt miktarı da güllacın sertliğini belirler. Süt oranını damak tadınıza göre azaltıp çoğaltabilirsiniz.
  • Gül suyu bulamıyorsanız nar suyu ilave edebilir veya süte vanilya katarak değişik bir aroma da hazırlayabilirsiniz.
  • Güllaç yapraklarını ıslattıktan sonra havayla temas ettirmemelisiniz. Yapraklar su çekince jöleleşir ve lezzetini kaybederler.
  • Güllacı soğuduktan sonra streç filme sarıp buzdolabının sebze kısmına koyun. Bu şekilde 3-4 saat beklettikten sonra servis edin.
  • İçindeki malzemenin kararmaması ve sütün tadının kaçmaması için güllacı yapıldığı gün tüketin.

Diyetimi bozmadan tatlı yiyebilir miyim diye soruyorsanız, cevabı diyet yaparken tatlı tüketebilir miyim? yazımızda!

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim