pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Sirke yüzyıllardır temizlikten, yemeğe kadar birçok farklı alanda severek kullandığımız bir gıda maddesidir. Elma ise potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum ve bakırın yanı sıra A, B1, B2, B6, C ve E vitaminleri, biyoflavonoidler ve pektin gibi mineraller bakımından zengin bir şifa kaynağıdır.

Hem beslenmede hem de evde temizlik amaçlı çok yönlü bir ev yardımcısı olan elma sirkesi, en çok kullanılan ve sevilen sirkelerin başında geliyor. Sağlık açısından bu kadar önemli kılan şey ise içerisinde bol miktarda C vitamini, potasyum, kalsiyum ve sodyum bulundurmasıdır. Şifası bol bu sirkenin, tadı da bir o kadar güzel. Sizler de evde kendi uygulayacağınız yöntemlerle kendi zevkinize göre ve tamamen organik elma sirkesi yapabilirsiniz.

Evde Organik Elma Sirkesi Yapımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler:

  • Sirkeyi hangi meyveyle kuracaksınız kurun, o meyvenin en doğalını bulmaya çalışın. Mumsuz, ilaçsız, boyasız meyveler sirkenizin kalitesini arttıracak ve tadını güzelleştirecektir. Elmanın tatlı olanlarını kullanın ve çürük kısımlarını dahil etmemeye özen gösterin. Çünkü çürük meyveler sirkenizin tadını bozar, fermente olmasını engeller.
  • Meyvelerin kabukları sirkeleşme işlemi için önemli olduğundan kesinlikle soymayın. Sert dokulu meyveleri minik minik doğramak, daha çabuk sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır.
  • İlk kez sirke kuruyorsanız elinizde sirke anası olmayacağından nohut, bulgur ve organik balı elinizin altında bulundurun.
  • Kesinlikle cam kavanoz, karıştırma işlemi için ise silikon veya plastik bir kaşık kullanın.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elmalar yıkanıp kurutulduktan sonra kabuklarıyla beraber dört parçaya bölün ve kavanoza doldurun. Üzerine su, tuz, toz şeker ( veya bal ) ilave edin. Kavanozun ağız kısmını tülbentle kapatın. Kapağını da sıkıca kapattıktan sonra 20 gün boyunca günde bir kez karıştırarak serin ve kuru bir ortamda sirkenizi bekletin. 20 gün sonrasında sirkenizi hiç karıştırmayın. Karışımımızdan birkaç hafta sonra sirke kokusu gelmeye başlar ve elmalar dibe çöker. Kırk günün sonunda sirkenin üzerinde beyaz bir tabaka olan sirke anasını alarak, başka bir sirke yapımında maya olarak kullanabilirsiniz ve elma sirkenizi süzdürüp afiyetle tüketin :)

Elinizde sirke anası varsa bal veya toz şeker kullanmanıza gerek olmadan sirke yapabilirsiniz.

Peki, elma sirkesi nasıl saklanır?

Elma sirkesi asit üretimi fazla olduğu için kesinlikle metal içeren şişe ve saklama kaplarında saklanmamalıdır. Hava ile temas etmeden saklanan elma sirkesi uzun bir süre dayanacağından sirkenin kapağı sıkıca kapalı olmalıdır. Elma sirkesi genel olarak buzdolabında saklanabildiği gibi loş, karanlık, direkt olarak güneş almayan serin bir ortamda da saklanabilir. Uygun koşullarda saklanırsa bozulmadan 1 yılı aşan sürelerde elma sirkeniz tazeliğini korur.

Evde doğal elma sirkesi yapımını öğrenmişken mükemmel bir beyaz lahana salatası tarifine ne dersiniz?

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim