pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Evde Ekmek Yapmanın Püf Noktaları

Evde Ekmek Yapmanın Püf Noktaları
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Bakkalardan ya da fırından aldığınız, dışarıdan olağanüstü lezzetli görünen ancak içten içe boş bir ekmek olan o beyaz ekmekler yerine evde mükemmel ekmekler yapmaya ne dersiniz?

Her yemeği mükemmel kılan püf noktalar olduğu gibi ekmek yapmanın da birbirinden özel püf noktaları var. Aslında ekmek yapmak ne kadar meşakkatli bir iş gibi görünse de, ilk denemenizden sonra vazgeçemeyeceksiniz ve hep daha iyisini görmek isteyeceksiniz. Denemeleriniz arasındaki müthiş fark da sağlıklı ve doğal beslenmeye duyduğunuz isteği katbekat arttıracaktır. İşte kendi ellerinizle doğal, sağlıklı ve lezzetli ekmek yapmanın ana prensipleri neler birlikte göz atalım!

Her Zaman Ölçüye Sadık Kalmalısınız

Eğer ekmek yapmaya ilk kez başlıyorsanız mutlaka tarife uymalısınız. En beğendiğiniz ekmeğinizin tarifini bir yere not alabilirsiniz.

Ekmeğinizin güzel kabarması ve lezzetli olması kullandığınız unun taze ve hava almamış olmasına bağlıdır. Tam doygun buğday unu, tam çavdar unu, tam kepek unu gibi daha sağlıklı olanları tercih edin. Unu mutlaka eleyerek kullanın.

Kullandığınız su içme suyu kalitesinde olmalı, ayrıca suyunuzun derecesi hamurun kabarma süresini etkileyecektir. Yavaş bir kabarma bekliyorsanız soğuk, hızlı mayalanma istiyorsanız 36-38°C’lik ılık su tercih etmelisiniz.

Malzemelerinizi Çok İyi Bir Şekilde Karıştırın

Hamurun tam kıvamına gelmesi için malzemelerin birbirinin içine iyice girmesi çok önemli. Mayanın dağıldığına, hamurunuzun içinde topaklanma olmadığına ve şekil verirken sizi üzmeyecek kıvama geldiğine emin olmalısınız.

Tuz miktarı tercihinize göre değişir. Az tuzlu yapabilir ya da tuzsuz ekmek isterseniz, hiç tuz koymayabilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta tuzun maya ile direkt olarak temas etmemesi. Her ikisini ayrı tarafa koymanızda fayda var.

Sabırlı olun. Ekmeğinize vakit ayırın ve bekleyin. Özellikle kabarması ve pişmesi için zamana ihtiyacınız olacak.

Aktif kuru maya ekmeğinizden alacağınız performansı arttıracaktır, tuz ile temas etmemesine dikkat!

Ekmeğinizi elde yoğuracaksanız önce kuru mayayı ılık suda bekletin, daha sonra unla karıştırın. Yaş maya kullanacaksınız yine aynı şekilde suda bekletmeniz gerekli.

Dilediğiniz kuru gıdaları miktarını kontrol ederek ekleyebilirsiniz.

Ekmeğe süt, zeytinyağı, sıvıyağ, bal gibi sıvı malzeme eklerken su miktarını azaltmalısınız. Ayrıca koyduğunuz sıvı miktarını bir yere kaydedin ve kıvamı tutturduğunuz ölçüye sadık kalın.

Elde yapıyorsanız, hamurun kalitesini korumak için hava akımından koruyun. Üzerini ıslak bir bez ile örtebilirsiniz.

Hamurunuzu Sık Sık Kontrol Edin

Hamurunuz üzerine parmakla bastırıldığında izi tekrar yerine geliyorsa ve iki katı kadar büyümüşse pişirme işlemine kadar olan aşamaların hepsini başarıyla tamamladınız demektir.

Ekmeğinizi elde yaptıysanız, pişirmek için fırınınızı 15-20 dakika önceden ısıtın. Ekmeğinizi 170 derecelik fırında 20 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır.

Ekmeğin parlak ve renkli olmasını istiyorsanız hamurun üzerine pişirmeden önce su serpebilirsiniz.

Ekmeği fırından veya makineden çıkardıktan sonra soğumasını bekleyin. Dinlenmeden kalıbından çıkarmayın.

Evde kendi yaptığınız sağlıklı ekmeğinizin üzerine kolay avokadolu tahıllı ekmek tarifimizi mutlaka denemelisiniz. Afiyet olsun :)

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim