pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Evde Boza Nasıl Yapılır?

Evde Boza Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Soğuk kış günlerinde sokaklardan gelen “bozaaaa” sesini duyup da mutlu olmayan yoktur değil mi? Bize çocukluğumuzu hatırlatan boza, en sevdiğimiz içeceklerden biridir. Genellikle kış aylarında tüketilen bu lezzetli içecekle ilgili, boza nasıl yapılır sorusunu sizin için cevapladık :) İşte püf noktalarıyla evde pratik boza yapımı...

İlk Aşama Malzeme Seçimi

Boza yapımında; pirinç, bulgur, darı, yulaf, çavdar gibi tahıllar kullanılmaktadır. Fakat dilerseniz bulgur, pirinç, kuru maya, toz şeker ve su ile de evde rahatlıkla kendi bozanızı yapabilirsiniz.

Evde Boza Nasıl Yapılır?

Bulgur ve pirinç iyice yıkanır ve tercihen 2-3 saat suda bekletilir. Dilerseniz hemen haşlama safhasına da geçebilirsiniz. Karışım iyice yumuşayıncaya kadar haşlanır. Bulamaç haline gelince ince bir süzgeçten geçirilir, iyice ovalanarak özün çıkması sağlanır ve kalan posa atılır. Karışım, ağzı açık bir şekilde 2 saat kadar karanlık bir yerde dinlendirilir.

Maya ve şeker bir miktar suda iyice eritilerek karışım içerisine eklenir. Son kez karıştırılarak kapağın ağzı kapatılır, serin ve karanlık ortamda tam bir gün bekletilir. Eğer oda koşullarında veya daha sıcak bir ortamda mayalanacaksa bu süre 12-15 saate de inebilir. Buzdolabında bekletmeyi tercih ederseniz 4-5 derecede tam bir gün bekletmelisiniz. Bozanın bekleme esnasında da ara ara karıştırılması gerekir. Son olarak şeker eklenir, iyice karıştırılır ve tadına bakılır.

Şeker yerine kullanabileceğiniz alternatif gıdaları öğrenmek için “Şeker Yerine Kullanılan Doğal Tatlandırıcılar” yazımızı incelemenizi öneririz :)

Bu pratik boza tarifiyle kendi ellerinizle hazırladığınız içeceğinizi, üzerine toz tarçın ve leblebi ekleyerek şık bir sunum ile servis edebilirsiniz.

Ev Yapımı Boza Nasıl Saklanmalı?

Buzdolabında saklamanız gereken ev yapımı bozanızı, karanlık ve serin ortamda muhafaza ederek en fazla 2-3 gün içerisinde tüketmenizi öneririz.

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim