pix

Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Evde Beyaz Peynir Nasıl Yapılır?

Evde Beyaz Peynir Nasıl Yapılır?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

 

Beyaz peynir, kahvaltılarımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Peynir tüketimi, sağlıklı beslenme programımız için çok önemlidir. Beyaz peynirin içeriğinde bulunan kalsiyum, kemiklerimiz için ideal bir kaynaktır. Peynir tüketiminden tam anlamıyla verim almak adına beyaz peynirinizi evde kendiniz yapabilirsiniz. 

 

Beyaz Peynir Mayasız Olur Mu?

 

Evde beyaz peynir yaparken peynirinizi iki farklı şekilde elde edebilirsiniz. Maya kullanarak yapabileceğiniz gibi, beyaz peynirlerinizi mayasız olarak da hazırlayabilirsiniz. Maya kullanarak yapmak isterseniz,  güvendiğiniz yöresel veya organik ürünler satan yerlerden "peynir mayası" temin edin. Maya konusunda kesinlikle özenli davranın; sağlıklı, bozulmamış ve doğru koşullarda saklanmış mayaları tercih edin. 

 

Maya kullanmadan beyaz peynir elde etmek isterseniz, işlemler biraz daha uzun olacaktır. Bu durumda peynir altı suyu, limon ya da sirke gibi malzemeler kullanmanız gerekecektir.

 

Beyaz Peynir Yapımı;

 

Peynir, sütün peynir mayasıyla pıhtılaştırılarak suyundan ayrılıp belirli bir süre olgunlaştırılması ile elde edilir. Yapım sırasında katılaşmış olan pıhtı hemen salamuraya alınır ve beyaz peyniriniz sofranız   için hazır hale gelir.

 

 

Beyaz peynir yapımında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir ?

 

  • Beyaz peynirin mayalanmasını sağlayan bakterileri öldürdüğü için sütü asla kaynatmamalısınız. 5 litre taze çiğ sütü iki kere süzüp 35-37 derece olana kadar ısıtınız.
  • Peynir yapımı sırasında fazla maya kullanımı ile kaliteli bir beyaz peynir elde edilemez. Çünkü yoğun maya kullanımı pıhtının yumuşak olmasına sebep olmaktadır. Ayrıca fazla maya kullanımı sağlık açısından da tehlikelidir.
  • Pıhtılaşma süresi 90 ila 120 dakika arasında değişir. Kıvama gelen pıhtı süt salmaz, kabına yapışmaz ve bıçakla kesildiğinde sarı su ayrımı olur.
  • Tuzlama ile peynir suyunun ayrılmasını, peynirin sertleşmesini, olgunlaşmanın düzenli olmasını ve dayanıklılığın artmasını sağlarız.
  • Evde kendi ellerimizle hazırladığımız beyaz peynirimizi kullanarak, gurme tariflerimizden biri olan peynirli domates sepeti tarifimizi denemeye ne dersiniz?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim